Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

OPCW ma nadzieję, że Nobel przekona kraje do zakazu broni chemicznej

0
Podziel się

Dyrektor generalny Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), która
otrzymała w piątek Pokojową Nagrodę Nobla, wyraził nadzieję, że dzięki temu wyróżnieniu uda się
przekonać oporne do tej pory kraje, by zakazały takiej broni.

bEpWXyxx

Dyrektor generalny Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), która otrzymała w piątek Pokojową Nagrodę Nobla, wyraził nadzieję, że dzięki temu wyróżnieniu uda się przekonać oporne do tej pory kraje, by zakazały takiej broni.

"Wierzę, że Pokojowa Nagroda Nobla pomoże nam w nadchodzących miesiącach w promowaniu uniwersalności Konwencji o zakazie broni chemicznej" - powiedział turecki dyplomata Ahmet Uzumcu w norweskiej telewizji NRK.

Konwencja weszła w życie w 1997 roku, a OPCW jest jej organem wykonawczym. Organizacja ma siedzibę w Hadze.

bEpWXyxz

Konwencji nie podpisały ani nie ratyfikowały Korea Północna, Angola, Egipt i Sudan Południowy. Izrael i Birma podpisały ją w 1993 roku, ale do tej pory nie ratyfikowały. Syria od poniedziałku formalnie przystąpi do organizacji.

Przewodniczący norweskiego Komitetu Noblowskiego Thorbjoern Jagland przypomniał w piątek, że USA i Rosja są wśród krajów, które opóźniają zniszczenie swoich arsenałów chemicznych, które miały zostać wyeliminowane do kwietnia 2012 roku.

Inspektorzy organizacji prowadzą obecnie kontrole w Syrii w ramach misji mającej na celu wyeliminowanie arsenału chemicznego w tym kraju.

Drugi rok z rzędu pokojowego Nobla otrzymała organizacja; w ubiegłym roku wyróżniono Unię Europejską. (PAP)

bEpWXyxF

ksaj/ ap/

14781309

bEpWXyya
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)