Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

OPCW: ponad 20 firm zainteresowanych likwidacją broni chemicznej Syrii

0
Podziel się:

Ponad 20 firm wyraziło zainteresowanie likwidacją arsenału broni
chemicznej należącego do syryjskiego reżimu - poinformowały w piątek źródła w Organizacji ds.
Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), cytowane przez agencję Reuters.

bEsvBnuJ

Ponad 20 firm wyraziło zainteresowanie likwidacją arsenału broni chemicznej należącego do syryjskiego reżimu - poinformowały w piątek źródła w Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), cytowane przez agencję Reuters.

W ubiegłym tygodniu OPCW wezwała prywatne firmy, by zaangażowały się w proces niszczenia syryjskiej broni chemicznej. W piątek mija termin zgłaszania tzw. deklaracji zainteresowania.

Chodzi o zniszczenie blisko 800 ton substancji chemicznych i 7,7 mln litrów płynnych odpadów chemicznych.

bEsvBnuL

Źródła nie zdradziły nazw firm, które nadesłały zgłoszenia. Swój udział potwierdziła dotąd tylko jedna z nich, państwowa spółka z Finlandii Ekokem.

"Wyraziliśmy zainteresowanie złożeniem oferty na część substancji chemicznych znajdujących się na liście (obiektów przeznaczonych do zniszczenia), które są dość podobne do tego, z czym pracujemy na co dzień" - powiedział szef spółki, Timo Piekkari.

Według anonimowego wysokiego rangą przedstawiciela OPCW ponad 700 ton substancji chemicznych zadeklarowanych przez syryjskie władze można zniszczyć w zwykłych obiektach komercyjnych. Najbardziej toksyczne i niebezpieczne środki z syryjskiego arsenału będą jednak musiały zostać zniszczone w bezpiecznym obiekcie, pod nadzorem samej OPCW. Organizacja rozważa możliwość zniszczenia najbardziej toksycznych elementów na morzu, z pokładu specjalnej jednostki albo platformy.

Przedstawiciel OPCW wskazał jednak, że zdecydowaną większość syryjskich zasobów stanowią tzw. prekursory, z których dopiero po połączeniu można uzyskać broń chemiczną. Jak podkreślił, jedynie ok. 20 ton to gotowa do użycia broń. W arsenale tym nie ma sarinu, choć są substancje umożliwiające jego uzyskanie.

bEsvBnuR

OPCW nadzoruje proces niszczenia broni chemicznej będącej w posiadaniu syryjskiego reżimu. Prezydent Syrii Baszar el-Asad zgodził się ją zniszczyć w ramach rosyjsko-amerykańskiego porozumienia, mającego zapobiec uderzeniu militarnemu USA na cele reżimu syryjskiego w reakcji na atak chemiczny pod Damaszkiem 21 sierpnia.

OPCW zamierza do połowy 2014 roku zlikwidować 1,3 tys. ton bojowych środków trujących, których utylizacja na terytorium syryjskim byłaby zbyt niebezpieczna ze względu na trwający tam konflikt zbrojny.

Dotychczas likwidacji syryjskiej broni na swoim terytorium odmówiły Albania, która w 2007 roku zniszczyła własny niewielki arsenał chemiczny, a także Belgia i Norwegia.(PAP)

akl/ ro/

bEsvBnuS

15173430 15173819 arch.

bEsvBnvm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)