Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opole: Forum polsko-niderlandzkie o zasiłkach i obowiązku meldunkowym

0
Podziel się:

Warunki uzyskania zasiłku dla bezrobotnych, obowiązek meldunkowy w Holandii i
zwrot podatków to tematy, które zdominowały forum polsko-niderlandzkie zorganizowane w środę w
Opolu przez przewodniczącego Polsko-Niderlandzkiej Grupy Parlamentarnej Adama Kępińskiego.

Warunki uzyskania zasiłku dla bezrobotnych, obowiązek meldunkowy w Holandii i zwrot podatków to tematy, które zdominowały forum polsko-niderlandzkie zorganizowane w środę w Opolu przez przewodniczącego Polsko-Niderlandzkiej Grupy Parlamentarnej Adama Kępińskiego.

Spotkanie z udziałem ambasadora Królestwa Holandii Marcela Kurpershoeka zorganizował w środę w Villi Academica w Opolu poseł Ruchu Palikota z Opolszczyzny, przewodniczący Polsko-Niderlandzkiej Grupy Parlamentarnej Adam Kępiński.

Wśród najbardziej problematycznych dla Polaków pracujących w Holandii spraw przedstawiciele agencji zatrudnienia wymienili m.in. kwestie związane ze staraniem o holenderski zasiłek dla bezrobotnych. Jak poinformował Robert Bos z jednej z agencji pracy, problemy te wynikają m.in. z braku tłumaczenia holenderskich dokumentów na język polski oraz braku znajomości języków przez polskich pracowników.

"Zdarza się i tak, że problem z uzyskaniem tego zasiłku to również sprawa nieprzychylnych wobec obywateli polskich urzędników, którzy celowo wprowadzają w błąd Polaków odnośnie wymogów, jakie muszą spełnić, aby móc ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych" - dodał Robert Bos. - "Niektórzy wymagają na przykład meldunku od Polaków, podczas gdy nie powinni. Ale zdania na ten temat są podzielone".

Magdalena Bałuch z jednej z firm zajmujących się odzyskiwaniem zwrotu holenderskiego podatku wyjaśniła, że prawo do zasiłku dla bezrobotnych Polacy uzyskują w Holandii po przepracowaniu bez przerwy (nie licząc urlopu)
26 tygodni w roku.

Poseł Adam Kępiński obiecał zwrócić się poprzez Polsko-Niderlandzką Grupę Parlamentarną o jednoznaczną interpretację przepisów dotyczących zasiłków i wymogu meldunkowego do odpowiednich służb holenderskich.

Szefowie holenderskich firm pośrednictwa wskazali też, że problemem dla Polaków w Holandii bywa też samodzielny wynajem mieszkań. "Agencje nieruchomości chcą na przykład wysokich kaucji, dwu-, trzymiesięcznych" - dodał Guido Vreuls z firmy OTTO. - "Dlatego my, jak i wiele innych agencji pracy, zapewniamy zakwaterowanie zatrudnianym w Holandii Polakom".

Magdalena Bałuch zwróciła się też z prośbą, by w ramach Polsko-Niderlandzkiej Grupy Parlamentarnej uzyskać interpretację ministerstwa finansów dot. konieczności podawania w Polsce holenderskich dochodów. "Teoretycznie powinno się to robić, ale pracownicy niektórych urzędów skarbowych przekonują, że nie" - wyjaśniła Bałuch. - "Poza tym ministerstwo finansów powinno określić, czy zwrot holenderskiego podatku powinien być w Polsce opodatkowany, czy nie - co do tego też nie ma jasności".

Zdaniem konsula honorowego Królestwa Niderlandów Wojciecha Zipsera większość omawianych na środowym spotkaniu problemów wynika z niedoinformowania polskich pracowników, dlatego - jego zdaniem - dobrym pomysłem byłoby stworzenie, również przy udziale agencji pracy, powszechnie dostępnej infolinii dla Polaków.

Jak podał Robert Bos z jednej z agencji pracy, w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia są obecnie 192 agencje zatrudnienia z woj. opolskiego. Najwięcej jest ich w woj. mazowieckim - 833. Jednak to opolskie agencje wysyłają najwięcej pracowników za granicę. Na prawie 109 tys. osób skierowanych w 2011 r. do pracy za granicą przez wszystkie agencje zatrudnienia w Polsce, 31,3 tys. osób wysłały agencje z woj. opolskiego.

Z danych przedstawionych przez Bosa wynika, że najwięcej osób polskie agencje pracy z całego kraju wysłały w ub. roku właśnie do Holandii - prawie 44,5 tys. Za ich pośrednictwem do Niemiec pojechało nieco ponad 25 tys. ludzi.

W forum wzięli udział reprezentanci władz miasta Opola, opolskich uczelni, przedstawiciele ministerstwa pracy i polityki społecznej, Wojewódzkiego Urzędu Pracy, a także holenderskich agencji pośrednictwa pracy i stowarzyszeń je zrzeszających oraz firm zajmujących się obsługą osób pracujących w Holandii.

Uczestnicy środowego forum polsko-niderlandzkiego ustalili, że kolejne tego typu spotkanie odbędzie się w lutym. "Królestwo Niderlandów to największy pracodawca dla Opolszczyzny - szacunki mówią nawet o 80 tysiącach pracujących opolan i 200 tysiącach pracujących Polaków ogółem. Należy więc zadbać o ich prawa i możliwie ułatwić byt za granicą" - skwitował Kępiński. (PAP)

kat/ mki/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)