Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opole: Konferencja naukowa o bibliotekach w kulturze Kresów

0
Podziel się:

Biblioteki w kulturze Kresów i kresowianie w bibliotekach w Polsce i na
świecie - o tym m.in. dyskutowali uczestnicy międzynarodowej konferencji naukowej, która odbyła się
w poniedziałek w opolskim urzędzie marszałkowskim.

Biblioteki w kulturze Kresów i kresowianie w bibliotekach w Polsce i na świecie - o tym m.in. dyskutowali uczestnicy międzynarodowej konferencji naukowej, która odbyła się w poniedziałek w opolskim urzędzie marszałkowskim.

Jedna z głównych organizatorek wydarzenia prof. Maria Kalczyńska z Politechniki Opolskiej podkreśliła, że biblioteki to "światło wiedzy". "Ich rolą jest nie tylko gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie książek. Są to także miejsca, w których dokumentuje się dorobek intelektualny społeczeństw" - mówiła. "Organizując tę konferencję chcieliśmy przywrócić pamięć o dawnych bibliotekach kresowych i zgromadzonym w nim dorobku, uświadamiając jak wielu z nich - m.in. po wojennej pożodze - już nie ma" - dodała.

Dyrektor Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego Bożena Koredczuk przyznała, że nie sposób dziś dokładnie określić ile polskich bibliotek działało przed wojną na Kresach. "Wstępne badania pokazują, że było ich naprawdę bardzo wiele" - uznała, tłumacząc, że na ogólną ich liczbę - prócz dużych placówek istniejących np. przy uczelniach, składały się też biblioteki szkolne czy przykościelne.

Prof. Koredczuk zaznaczyła, że najlepiej opisane dotychczas są właśnie duże lub fundacyjne placówki. "W ich przypadku w znacznym stopniu zachowała się dokumentacja, nawet jeżeli została gdzieś przewieziona" - mówiła. "Najgorzej jest z bibliotekami prywatnymi, a były wśród nich pokaźne, należące np. do wybitnych uczonych czy mężów stanu. Jeśli po śmierci właściciela zostały one rozproszone i nie ma po nich żadnej dokumentacji, to nigdy nie będziemy mogli ich odtworzyć" - dopowiedziała.

Prof. Jacek Puchalski z Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z PAP podał, że z rejestru przeprowadzonego w latach 2006-2009 przez ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego wynika, iż na całym świecie działało w tym czasie 746 polskich bibliotek i księgozbiorów. Największe z nich - w Paryżu czy Londynie - liczyły odpowiednio 220 czy 265 tys. woluminów. Prof. Puchalski zaznaczył jednak, że wśród zinwentaryzowanych placówek były też mniejsze, np. istniejące przy szkołach polskich księgozbiory, liczące po 2 tys. pozycji. "To istotny zasób należący do polskiego dziedzictwa narodowego, w dużej części historyczny" - mówił.

Prof. Puchalski zastrzegł, że liczba bibliotek i księgozbiorów polskich na świecie ciągle się zmienia. Powstają np. w miejscach, gdzie osiada nowa, ekonomiczna emigracja, takich jak Dublin w Irlandii.

Poniedziałkowa konferencja była też okazją do promocji książki "Kresowianie na świecie", będącej podsumowaniem ubiegłorocznej konferencji pod tym samym tytułem. "Jej bohaterami są rozsiani po całym świecie kresowianie, którzy w różnych momentach historii musieli opuścić swoje rodzinne strony" - wyjaśniała jedna z redaktorek tytułu Krystyna Rostocka.

Na konferencji przyznano też nagrody honorowe "Kuferek kresowej pamięci" dla osób, które działały lub działają na rzecz Kresów. Uznano nimi autora książki "Rubinowa broszka" Andrzeja Skibniewskiego; mieszkającą w Sądowej Wiszni na Ukrainie Halinę Wójcicką, przewodniczącą tamtejszego towarzystwa kultury polskiej oraz związaną przez lata ze Stowarzyszeniem Wspólnota Polska opolankę Halinę Załuską.

Organizatorzy konferencji "Biblioteki w kulturze Kresów" to Politechnika Opolska, Towarzystwo Naukowo - Społeczno - Kulturalne Polonia-Kresy i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu.

We wtorek w ramach konferencji odbędą się jeszcze: promocja książki "Wczoraj i dziś. Polacy na Kresach" Janusza Palucha; otwarcie wystawy malarskiej "Lwów" i fotograficznej "Wilno"; spotkanie z polską pisarką mieszkającą w USA Aleksandrą Ziółkowską-Boehm, m.in. autorką książek o rodach kresowych, oraz z Tomaszem K. Kozłowskim z warszawskiego Domu Spotkań z Historią pt. "Kresowy tygiel narodów, religii i kultur czyli Unia tu już była". (PAP)

kat/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)