Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opole: Obchody rocznicowe i odsłonięcie tablicy pamięci kadetów lwowskich

0
Podziel się:

Kilkaset osób uczestniczyło w piątek w Opolu w obchodach rocznicy odzyskania
niepodległości. Podczas uroczystości pod pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego
odsłonięto tablicę pamięci lwowskich kadetów, którzy zginęli podczas 3. Powstania Śląskiego.

Kilkaset osób uczestniczyło w piątek w Opolu w obchodach rocznicy odzyskania niepodległości. Podczas uroczystości pod pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego odsłonięto tablicę pamięci lwowskich kadetów, którzy zginęli podczas 3. Powstania Śląskiego.

"To symboliczny wyraz naszej wdzięczności dla tych odważnych, wspaniałych, młodych ludzi. To oni, wychowankowie Lwowskiego Korpusu Kadetów, pełni patriotyzmu i zapału do walki, walczyli 21 maja na Górze św. Anny i oddali swoje życie dla odradzającej się Ojczyzny" - mówił podczas uroczystości marszałek Opolszczyzny, Józef Sebesta.

Zaznaczył, że walka o wolność to nieustający proces, a sama wolność nie jest dana raz na zawsze. "Polacy wielokrotnie musieli stawać w jej obronie, musieli się o nią upominać, wreszcie musieli ją ponownie odzyskiwać" - powiedział marszałek.

Uznał, że polskie wieloletnie dążenia do niepodległości i wolności powinny być wzorem do naśladowania. "Śmiało możemy mówić, że to od Polski i Polaków inni mogą się uczyć, jak przetrwać gorsze czasy, jak radzić sobie w trudnych i wyjątkowych warunkach, jak nie dać się zwątpieniu i nie tracić ducha" - podkreślił Sebesta.

"Mamy powód, by się cieszyć, że potrafiliśmy niepodległość wywalczyć, a co ważniejsze - obronić. Tamta niepodległość i późniejsza jej obrona zapisały się w historii jako akt wpływający na dzieje świata" - mówił w swoim wystąpieniu pod pomnikiem wojewoda opolski, Ryszard Wilczyński.

Podczas uroczystości, pod odnowionym w tym roku pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, pojawiła się kilkusetosobowa grupa mieszkańców i zaproszonych gości. Uczestnicy przyszli pod pomnik z opolskiej katedry, gdzie wcześniej odprawiono mszę św. w intencji Ojczyzny. Pochód prowadziła orkiestra dęta cementowni Górażdże i szwadron kawalerii. Jeźdźcy reprezentowali barwy 9. Pułku Ułanów Małopolskich, 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich, 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich oraz 19. Pułku Ułanów Wołyńskich.

Po części oficjalnej, w amfiteatrze opolskim odbył się piknik niepodległościowy. Wystąpiła orkiestra dęta cementowni Górażdże, zespół pieśni i tańca Komorno, a patriotyczne pieśni zaśpiewał działający przy Towarzystwie Przyjaciół Opola zespół wokalny Camerton. Była też grochówka i śląski kołocz.(PAP)

jsz/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)