Notowania

wiadomości
19.09.2011 15:30

Opole: Pianino Jerzego Petersburskiego w Muzeum Polskiej Piosenki

Pianino Jerzego Petersburskiego trafiło do Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Instrument, przy którym kompozytor skomponował słynne "Tango Milonga", zaprezentowano w poniedziałek dziennikarzom.

Podziel się
Dodaj komentarz

Pianino Jerzego Petersburskiego trafiło do Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Instrument, przy którym kompozytor skomponował słynne "Tango Milonga", zaprezentowano w poniedziałek dziennikarzom.

"To bardzo cenny eksponat - pianino z 1926 roku. Na nim pan Jerzy Petersburski skomponował +Tango Milonga+. Instrument przetrwał wojnę, jest w dobrym stanie, to jeden z najcenniejszych eksponatów naszego muzeum. Po niewielkich zabiegach konserwatorskich będzie ważnym elementem wystawy stałej" - powiedziała podczas prezentacji eksponatu dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki, Małgorzata Klasicka.

Instrument przekazał do muzeum syn znakomitego kompozytora - Jerzy Petersburski junior. Razem z pianinem do opolskiej placówki trafiło wiele innych pamiątek - w tym zdjęcia, na których widać syna kompozytora pobierającego lekcje gry od ojca.

"To bardzo emocjonalny eksponat, dzięki któremu będziemy mogli opowiedzieć wiele interesujących historii. Cieszymy się, że pan Petersburski junior zdecydował się przekazać nam tak cenną pamiątkę" - zaznaczyła Klasicka.

W zbiorach opolskiego muzeum są także inne instrumenty używane przez gwiazdy polskiej piosenki - w tym gitara Jacka Skubikowskiego, mandolina Jerzego Sikorowskiego i akordeon Łukasza Zagrobelnego. Przekazanie do muzealnego depozytu swojej gitary zapowiedział także gitarzysta Republiki, Zbigniew Krzywański.

Pianino Petersburskiego to największy do tej pory instrument w kolekcji opolskiego muzeum. Zbiory placówki ma wkrótce wzbogacić fortepian, na którym artyści grali podczas pierwszych festiwali w opolskim amfiteatrze. "Ten instrument będzie wymagał kosztownych zabiegów konserwatorskich, ale z pewnością trafi do naszych zbiorów" - zapowiedziała dyrektor.

Jerzy Petersburski (1897-1979) - kompozytor, pianista, legenda polskiej muzyki rozrywkowej - współpracował z kabaretami Miraż, Czarny Kot, Morskie Oko i Qui Pro Quo. Autor przebojów Hanki Ordonówny, Adolfa Dymszy i Ludwika Sempolińskiego oraz Toli Mankiewiczówny i Aleksandra Żabczyńskiego. W 1928 roku napisał przebój swego życia - "Tango Milonga", utwór, który do dziś pozostaje jedynym polskim przebojem znanym (pod tytułem "Oh, Donna Clara") na całym świecie. Skomponował także piosenki: "Ta ostatnia niedziela" i "Odrobinę szczęścia w miłości". (PAP)

jsz/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz