Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opole: Ponad 300 osób wzięło udział w Marszu Nadziei

0
Podziel się:

Ponad 300 osób wzięło udział w niedzielę w Marszu Nadziei w Opolu, by
zamanifestować swoją solidarność z chorymi na nowotwory i zwrócić uwagę na potrzebę badań
profilaktycznych. Marsz Nadziei odbył się w Opolu po raz siódmy.

Ponad 300 osób wzięło udział w niedzielę w Marszu Nadziei w Opolu, by zamanifestować swoją solidarność z chorymi na nowotwory i zwrócić uwagę na potrzebę badań profilaktycznych. Marsz Nadziei odbył się w Opolu po raz siódmy.

W Marszu Nadziei ulicami Opola z hasłami "Mam haka na raka" oraz "Badam się, więc mam pewność" przeszli przedstawiciele władz samorządowych i służby zdrowia, w tym Opolskiego Centrum Onkologii, które było organizatorem akcji. Były też osoby, które stoczyły walkę z rakiem lub mają wśród bliskich kogoś, kto zetknął się z tą chorobą.

Maria Cieślik z Opola towarzyszyła w marszu swojemu bratu, u którego w 2011 r. zdiagnozowano, a następnie zoperowano glejaka, złośliwy nowotwór mózgu. "Operacja odbyła się szybko po wykryciu choroby i póki co wszystko idzie ku dobremu" - opowiedziała PAP Cieślik. Zapewniła, że sama regularnie wykonuje podstawowe badania profilaktyczne - mammografię i cytologię. "Ale wiem, że wielu ludzi tego nie robi. Ze strachu przed wykryciem albo w związku z brakiem świadomości. Przyszłam na marsz, żeby uświadamiać, że takie badania trzeba robić" - mówiła.

Wicemarszałek woj. opolskiego Roman Kolek odpowiedzialny za służbę zdrowia przed marszem namawiał, by opolanki do badań profilaktycznych przekonywały też mężczyzn. "Ciągle zbyt mało panów takie badania wykonuje. Pamiętajmy, stan naszego zdrowia w dużym stopniu zależy od nas samych" - apelował Kolek.

Dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii Wojciech Redelbach podkreślił, że ludziom ciągle trzeba uświadamiać konieczność wykonywania badań profilaktycznych. Liczba osób robiących takie badania wprawdzie wzrasta, ale - mimo ich powszechnej dostępności i braku limitów ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia - wzrost ten ciągle jest zbyt słaby.

Dla przykładu - według Redelbacha - w dwuletnim cyklu, który kończy się w tym roku, woj. opolskie jest poniżej średniej krajowej, jeśli chodzi o ilość wykonanych mammografii. "Średnia krajowa wynosi 44 proc., a w woj. opolskim przebadało się nieco ponad 43 proc. zakładanej liczby osób. Tymczasem, w takich badaniach powinno wziąć udział 75 proc. pacjentów w określonej grupie wiekowej" - wyliczył Wojciech Redelbach.

Kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego program wczesnego wykrywania raka piersi Wiesława Kaczmarek poinformowała, że na prawie 66,5 tys. kobiet, które tylko w tym roku powinny wykonać mammografię do października przebadało się niespełna 19 tys. "Mammografię co najmniej co 2 lata powinny robić panie w wieku 50-69 lat" - powiedziała Kaczmarek.

Cytologię natomiast przynajmniej raz na 3 lata powinny wykonywać kobiety w wieku 25-59 lat. Kierownik opolskiego ośrodka koordynującego program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy Halina Guzikowska podała, że na ponad 86 tys. kobiet do przebadania w tym roku do tej pory na cytologię zgłosiło się ok. 27 proc. wyliczonej wg. wieku grupy.

"Tymczasem regularne badania profilaktyczne oznaczają szybkie wykrycie ewentualnej choroby nowotworowej we wczesnym jej stadium, a to znacznie zwiększa szansę jej wyleczenia. Rak szyjki macicy i rak piersi wykryty w stadium przedinwazyjnym, tzw. in situ, jest w 100 proc. wyleczalny " - zaznaczały Wiesława Kaczmarek i Halina Guzikowska.

Z danych Opolskiego Centrum Onkologii wynika, że największymi zabójcami wśród nowotworów są obecnie w regionie: rak jelita grubego i odbytnicy, rak płuc oraz rak piersi.

Według Krajowego Rejestru Nowotworów w 2009 r. w woj. opolskim wykryto 410 przypadków zachorowań na raka piersi. 160 pacjentów zmarło wtedy w regionie na tę chorobę. "W kraju rocznie notuje się ok. 15 tys. nowych przypadków raka piersi, a umiera na niego ok. 1,5 tys. chorych" - powiedziała Wiesława Kaczmarek.

Dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii wyjaśnił, że niedzielny marsz sfinansowany został z ministerialnych środków przeznaczonych na program prewencji pierwotnej nowotworów oraz populacyjny przesiewowy program mammograficzny wykrywania raka piersi.(PAP)

kat/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)