Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Opole: Prezydent Komorowski uczestniczył w podpisaniu karty rodziny

0
Podziel się:

#
dochodzą szczegóły przebiegu uroczystości i kolejne wypowiedzi
#

bEsvmYzV

# dochodzą szczegóły przebiegu uroczystości i kolejne wypowiedzi #

17.09. Opole (PAP) - Prezydent RP Bronisław Komorowski wziął udział w uroczystości podpisania Opolskiej Karty Rodziny i Seniora. Powiedział, że problem demografii jest w Polsce centralny, a powinien być rozwiązywany także w oparciu o potencjał lokalny.

Uroczystość podpisania Karty odbyła się w gmachu Filharmonii Opolskiej. Sygnatariuszami Karty zostało 46 opolskich gmin oraz marszałek województwa opolskiego. Karta jest jednym z elementów Specjalnej Strefy Demograficznej, czyli programu realizowanego przez samorząd województwa, który ma zapobiegać wyludnianiu się regionu.

bEsvmYzX

"Problem demografii w Polsce jest problemem centralnym i powinien być rozwiązywany w oparciu o potencjał, jaki stanowi Polska lokalna" - podkreślał prezydent.

"Podpisanie karty jest dowodem na to, że wspólnie myślimy i wspólnie chcemy działać. Specjalna Strefa Demograficzna to kompleksowe podejście, które wykracza poza doraźne wspieranie rodziny wychowującej dzieci. To odpowiedni kierunek pokazany całej Polsce samorządnej" - dodał Komorowski. Zaznaczył, że widzi potrzebę budowania kompleksowego programu, na wszystkich płaszczyznach państwa i społeczeństwa, który ma zapobiegać depopulacji.

Prezydent zapowiedział również, że w piątek w Toruniu, w trakcie spotkania z marszałkami wszystkich województw podzieli się swoimi refleksjami na ten temat. "Liczę na wywołanie zdrowej konkurencji, kto może lepiej rozwiązywać problemy rodziny w obliczu strategicznie ważnego wyzwania dla całej Polski, jakim jest oblicze kryzysu demograficznego" - powiedział.

Komorowski zaznaczył, że demografia jest problemem całej cywilizacji zachodniej, ale Europa jest też źródłem dobrych przykładów przezwyciężenia kryzysu demograficznego, np. we Francji i Szwecji. Ponadto - dodał - UE jest też dla nas źródłem pieniędzy w ramach kolejnego wieloletniego budżetu.

bEsvmYAd

"Z wielką uwagą i szacunkiem przyjmuję odważne myślenie tutaj na terenie województwa opolskiego, by z funduszy europejskich uczynić źródło działania na rzecz poprawienia funkcjonowania rodziny i zachęcenia do większej dzietności. To się już drugi raz nie powtórzy na taką skalę" - powiedział prezydent.

Komorowski otrzymał z rąk marszałka województwa opolskiego Józefa Sebesty egzemplarz porozumienia zawartego między opolskimi gminami i samorządem województwa.

"Z uwagą śledzimy prezydencki program +Dobry klimat dla rodziny+. Mam nadzieję, że nasze pomysły spotkają się z zainteresowaniem. Wiemy, że jesteśmy dopiero na początku drogi, ale powoli zdobywamy sprzymierzeńców" - powiedział Sebesta.

Opolska Karta Rodziny i Seniora ma wprowadzić powszechne ulgi i zniżki wspierające rodziny oraz osoby starsze przy opłatach za usługi publiczne. Chodzi głównie o instytucje podległe samorządom, ale również o podmioty prywatne. Karta będzie przeznaczona dla rodzin, które mają dwójkę lub więcej dzieci albo dziecko niepełnosprawne.

bEsvmYAe

Karta ma zacząć działać w przyszłym roku. Ma być jednym z elementów programu Specjalnej Strefy Demograficznej, który ma zapobiegać depopulacji województwa opolskiego. Jest to obecnie największy problem regionu, w którym rocznie ubywa 4-5 tys. mieszkańców. Karta ma być elementem wspierającym pozytywne nastawienie do rodziny, zwłaszcza tej wielodzietnej.

Wiele gmin już wcześniej podjęło takie inicjatywy, wprowadzając systemy ulg w korzystaniu np. z obiektów sportowych, kulturalnych, w zniżkach opłat za żłobki i przedszkola. Różne projekty wchodzące w skład Specjalnej Strefy Demograficznej będą finansowane z unijnych pieniędzy. Zarząd województwa chce przeznaczyć na ten cel nawet 320 mln zł. (PAP)

mtn/ mok/ bk/

bEsvmYAy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)