Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opole: Prof. Stanisław S. Nicieja ponownie rektorem UO

0
Podziel się:

57 elektorów ponownie wybrało w piątek na stanowisko rektora Uniwersytetu
Opolskiego Stanisława S. Nicieję, rektora UO w latach 1996 - 2002 i 2005-2008. Dotychczasowa
rektor, prof. Krystyna Czaja, uzyskała 42 głosy.

57 elektorów ponownie wybrało w piątek na stanowisko rektora Uniwersytetu Opolskiego Stanisława S. Nicieję, rektora UO w latach 1996 - 2002 i 2005-2008. Dotychczasowa rektor, prof. Krystyna Czaja, uzyskała 42 głosy.

Prof. Nicieja tuż po głosowaniu powiedział, że nie czuje się zwycięzcą, tylko wyróżnionym i obiecał, że będzie podczas swojej kadencji działał zgodnie z zasadą "primus inter pares" - "pierwszy wśród równych". Dodał też: "15 osób pełniło dotychczas funkcję rektora Wyższej Szkoły Pedagogicznej i Uniwersytetu Opolskiego. Mnie ten zaszczyt spotkał czterokrotnie".

Kontrkandydatka prof. Niciei, dotychczasowa rektor UO, prof. Krystyna Czaja na wyborach się nie pojawiła z powodu pilnego wyjazdu. Poparło ją w tajnym głosowaniu 42 z ogólnej liczby 99 głosujących w piątek elektrów.

Prof. Stanisław S. Nicieja urodził się 4 października 1948 r. w Strzegomiu. Z wykształcenia jest historykiem i historykiem sztuki. W 1973 r. ukończył studia historyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej (WSP), poprzedniczce Uniwersytetu Opolskiego (UO). W roku 1977 obronił pracę doktorską w zakresie nauk humanistycznych, w 1982 r. pracę habilitacyjną, a w 1989 r. otrzymał nominację profesorską. Na WSP, a potem UO pracuje od 1973 roku. Przez trzy kadencje pełnił już funkcję rektora UO - w latach 1996 - 2002 oraz 2005-2008.

Jest historykiem i wybitnym znawcą Kresów. Napisał ponad 20 książek. Najważniejsza to "Cmentarz Łyczakowski we Lwowie". Jest współautorem wielu filmów dokumentalnych o Lwowie. W latach 2001-2005 był senatorem RP z rekomendacji Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD).

Zasiadał m.in. w Polsko-Ukraińskiej Komisji do spraw Renowacji Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie, zespole Odbudowy Cmentarza Orląt we Lwowie i Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Jest laureatem wielu nagród, m.in. tygodnika "Polityka", Polskiej Fundacji Kulturalnej w Londynie im. Edwarda Raczyńskiego i nagród Ministra Edukacji Narodowej. Za działalność na rzecz kultury otrzymał medal "Gloria Artis" od ministra kultury. (PAP)

kat/ ula/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)