Notowania

wiadomości
28.06.2012 23:09

Opole: Uroczysta msza na 40-lecie diecezji opolskiej

Uroczystą mszą pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce ks. abp Celestino Migliore uczczono w czwartek w katedrze opolskiej 40-lecie diecezji opolskiej. W mszy uczestniczyli przedstawiciele władz kościelnych i świeckich oraz świata nauki.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Uroczystą mszą pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce ks. abp Celestino Migliore uczczono w czwartek w katedrze opolskiej 40-lecie diecezji opolskiej. W mszy uczestniczyli przedstawiciele władz kościelnych i świeckich oraz świata nauki. *

Ks. abp Celestino Migliore podczas czwartkowej mszy stwierdził, że tradycje kościoła na ziemiach Śląska i Opolszczyzny są długie i piękne, ponieważ "chrześcijaństwo zaczęło tu przenikać jeszcze zanim Polska przyjęła chrzest". Wspomniał postaci świętych i błogosławionych pochodzących z Opolszczyzny - m.in. św. Jacka, bł. Czesława czy bł. Bronisławę.

Nawiązując do obchodzonego przez diecezję 40-lecia Nuncjusz Apostolski w Polsce stwierdził, że w tym czasie "pod przewodnictwem mądrych biskupów opolskich były tu realizowane słowa +co mam, to ci daję: W imię Jezusa Chrystusa Nazarejczyka+".

Wśród uczestników uroczystej mszy byli rektorzy opolskich uczelni, przedstawiciele władz miasta i województwa, a także hierarchowie kościelni, m.in. abp Damian Zimoń.

Diecezja opolska ustanowiona została 28 czerwca 1972 r. przez papieża Pawła VI na mocy bulli "Episcoporum Poloniae coetus". Ma powierzchnię ponad 8 tys. km kwadratowych, na których znajduje się 398 parafii i 36 dekanatów, a także 15 klasztorów męskich i 20 żeńskich.

Diecezja opolska miała trzech biskupów: nieżyjącego bp Franciszka Jopa, obecnego na jubileuszowej mszy z okazji 40-lecia w czwartek w katedrze emerytowanego abp Alfonsa Nossola i obecnego biskupa opolskiego Andrzeja Czaję, który pełni funkcję od sierpnia 2009 r.

Po mszy ks. bp Czaja dziękował za posługę m.in. abp Alfonsowi Nossolowi. "Spędziłeś z nami 32 lata na 40 lat tej diecezji. Trudno ją sobie bez ciebie wyobrazić" - zwrócił się bp Czaja do swojego poprzednika nagrodzonego przez wiernych długimi oklaskami.

Bp Andrzej Czaja zapowiedział też na koniec, że z okazji 40-lecia diecezji ustanowił specjalną nagrodę - Hiacyntus Opoliensis - nawiązującą do postaci św. Jacka Hiacynta Odrowąża pochodzącego z Kamienia Śląskiego na Opolszczyźnie. Biskup opolski zaznaczył, że nagroda ta będzie wręczana świeckim.

"Ale przy tak wyjątkowej rocznicowej mszy +zerowy egzemplarz+ na pamiątkę i w podzięce za obecność przekazuję arcybiskupowi Celestino Migliore" - skwitował opolski biskup.

Czwartkową mszę zakończył koncert w wykonaniu orkiestry Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu oraz chórów LO w Głubczycach i Głuchołazach pod dyrekcją Huberta Prochoty.

W ramach obchodów 40-lecia w sobotę w opolskiej katedrze odbędzie się też koncert zespołu "Rondo" z Wrocławia, a w piątek we wszystkich parafiach odprawiane będą msze w intencji diecezji. (PAP)

kat/ tpo/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz