Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Opole: Wciąż bez wyroku w sprawie korupcji b. prezydenta

0
Podziel się

Sąd Okręgowy w Opolu nie wydał we wtorek wyroku
wobec oskarżonego o przyjmowanie łapówek b. prezydenta miasta,
Piotra S. Sędzia zamknęła wznowiony w lutym przewód sądowy i
zapowiedziała, że ze względu na zawiłość sprawy wyrok zostanie
wydany za tydzień.

bEiWYMAB

Sąd Okręgowy w Opolu nie wydał we wtorek wyroku wobec oskarżonego o przyjmowanie łapówek b. prezydenta miasta, Piotra S. Sędzia zamknęła wznowiony w lutym przewód sądowy i zapowiedziała, że ze względu na zawiłość sprawy wyrok zostanie wydany za tydzień.

Piotr S. jest oskarżony o przyjęcie ponad 270 tys. zł łapówek. Prokurator żąda dla byłego SLD-owskiego prezydenta kary siedmiu lat więzienia, 88 tys. zł grzywny i 10-letniego zakazu zajmowania stanowisk w samorządzie.

Na wtorkowej rozprawie sędzia Agata Menes zapowiedziała możliwość zmiany kwalifikacji czynów części oskarżonych, w tym Piotra S. Zdaniem przewodniczącej składu sędziowskiego, zmieniona kwalifikacja jest łagodniejsza i przez to korzystniejsza dla oskarżonych.

bEiWYMAD

Obrońca Piotra S. chciał, by w rozprawie ogłoszono tygodniową przerwę, by adwokaci oskarżonych, wobec których sąd zapowiedział zmianę kwalifikacji czynu, mogli się spokojnie odnieść do tych postanowień. Sąd nie wyraził na to zgody. "Zważywszy na kierunek proponowanej zmiany kwalifikacji prawnej - na korzyść oskarżonego w ramach jednego typu przestępstwa (korupcja) - przerwanie rozprawy nie jest uzasadnione" - wyjaśniła sędzia i zapowiedziała, że za tydzień zostanie ogłoszony wyrok w tej sprawie.

W tym samym procesie oskarżeni są również inni b. prominentni miejscy urzędnicy z czasów rządów SLD, w tym b. prezydent (poprzednik S.) Leszek P. i b. szef miejskiego wydziału przetargów, Remigiusz P. Obaj odsiadują już wyroki za łapówki. Jeżeli sąd uzna ich za winnych, to po odsiedzeniu pierwszych kar rozpoczną odsiadywanie drugich.

Proces Piotra S. to druga opolska afera korupcyjna, która trafiła do sądu. W pierwszym procesie - tzw. aferze ratuszowej - wyroki skazujące usłyszeli b. prominentni działacze miejskiego samorządu z czasów władzy SLD. B. prezydent Leszek Pogan (S. został jego następcą, gdy Pogan objął funkcje wojewody opolskiego) został skazany na pięć lat więzienia, b. szef miejskich przetargów Remigiusz Promny otrzymał karę trzech lat. Obaj już odsiadują zasądzone wyroki. W tym procesie sędzia zezwolił na publikację pełnych nazwisk oskarżonych.

W aferze ratuszowej skazany został również b. wiceprezydent Opola Piotr Kumiec - na dwa lata w zawieszeniu na pięć, oraz b. przewodniczący Rady Miasta Stanisław Dolata - trzy lata więzienia. Dolata po ogłoszeniu wyroku nie trafił do więzienia, sąd pozytywnie rozpatrzył jego wniosek o przedterminowe zwolnienie. B. przewodniczący Rady Miasta mógł się o nie ubiegać, bo do wyroku odsiedział w areszcie ponad połowę zasądzonej kary. (PAP)

bEiWYMAJ

jsz/ itm/ jbr/

bEiWYMBe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)