Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Opole: Wirtualny tłumacz języka migowego w urzędzie miasta

0
Podziel się:

W budynku głównym opolskiego urzędu miasta zainstalowany został wirtualny
tłumacz języka migowego, który pozwoli osobom niesłyszącym i niedosłyszącym załatwić urzędowe
sprawy.

W budynku głównym opolskiego urzędu miasta zainstalowany został wirtualny tłumacz języka migowego, który pozwoli osobom niesłyszącym i niedosłyszącym załatwić urzędowe sprawy.

Wirtualny tłumacz, czyli urządzenie złożone z dotykowego ekranu, kamery i słuchawki, został zaprezentowany w środę na konferencji prasowej. Rzeczniczka prezydenta miasta Alina Pawlicka-Mamczura powiedziała, że dzięki temu urządzeniu osoby głuche i niedosłyszące będą mogły uzyskać informacje i wszelką pomoc przy załatwianiu formalności w urzędzie.

Rzeczniczka wyjaśniła, że osoba niesłysząca, która zechce coś załatwić w urzędzie, posługując się dotykowym ekranem łączyć się będzie z profesjonalnym tłumaczem języka migowego, którego zapewnia w ramach usługi operator systemu. Tłumacz natomiast przekazywać będzie informacje pracownikowi Biura Obsługi Obywatela, który stojąc obok osoby niesłyszącej, będzie odbierał tłumaczenie przez słuchawkę zamontowaną przy urządzeniu.

"Tak poinformowany pracownik Biura Obsługi Obywatela przekazuje osobie głuchej lub niedosłyszącej niezbędne dokumenty, wyjaśnia procedury a w razie konieczności ściąga do Biura specjalistę z któregoś z wydziałów" - powiedziała Pawlicka-Mamczura.

Według rzeczniczki miasto nie zapłaciło za urządzenie, opłaca tylko miesięczny abonament za usługę, który wynosi 400 zł.

Pawlicka-Mamczura powiedziała, że wirtualny tłumacz to odpowiedź władz miasta na ustawowy obowiązek zapewnienia niesłyszącym pomocy tłumacza języka migowego.

"To rzecz dodatkowa, poza pracownikami mającymi ukończone kursy języka migowego, którzy pracują w Wydziale Polityki Społecznej. Jeśli urządzenie się sprawdzi i zyska uznanie zainteresowanych, to zainstalujemy je także w pozostałych budynkach urzędu" - zapowiedziała rzeczniczka.

Obecny na środowej konferencji Jarosław Duszak z opolskiego oddziału Polskiego Związku Głuchych stwierdził, że każde rozwiązanie ułatwiające funkcjonowanie osobom niesłyszącym, zwłaszcza posługującym się językiem migowym, cieszy, bo dzięki temu łatwiej im się żyje. "Nie wie tego zapewne ten, kto nie doświadczył trudności, z jakimi borykają się niesłyszący i niedosłyszący" - podsumował Duszak. (PAP)

kat/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.