Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opole: Zainaugurowano rok akademicki na Politechnice Opolskiej

0
Podziel się:

3,2 tys. studentów rozpoczęło naukę na Politechnice Opolskiej, która w piątek
zainaugurowała rok akademicki. Rektor uczelni prof. Marek Tukiendorf powiedział, że absolwenci PO
to grupa, która najszybciej po studiach znajduje pracę.

3,2 tys. studentów rozpoczęło naukę na Politechnice Opolskiej, która w piątek zainaugurowała rok akademicki. Rektor uczelni prof. Marek Tukiendorf powiedział, że absolwenci PO to grupa, która najszybciej po studiach znajduje pracę.

Inauguracja roku akademickiego Politechniki Opolskiej odbyła się w Filharmonii Opolskiej. Jak powiedział Tukiendorf, z danych Akademickiego Biura Karier wynika, iż np. 75 proc. absolwentów budownictwa na PO znajduje zatrudnienie w ciągu 3 miesięcy od zakończenia studiów.

Podkreślił, że uczelnia wyraźnie stawia na współpracę z firmami - zarówno małymi i średnimi, jak i dużymi. Poinformował, że w ostatnich 12 miesiącach Politechnika zawarła 65 umów takiej współpracy. "Podpiszę porozumienie z każdą firmą, która zadeklaruje zatrudnienie choćby jednego naszego absolwenta" - zapewnił rektor. Zaznaczył, że uczelnia techniczna musi nauczać "pod dyktando otoczenia gospodarczego".

Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś podczas publicznego wystąpienia na inauguracji PO mówił m.in. o tym, że środowisko akademickie "zmaga się z problemami ładu prawnego i finansowego uczelni wyższych". Wyjaśnił, że chodzi np. o kolejną nowelizację prawa o szkolnictwie wyższym.

Dodał, że szczególnie mocno środowisko walczy np. o samodzielność uczelni. "Centralizacja jest dobra wtedy, kiedy uczelnie są słabe. W Polsce system szkolnictwa jest coraz silniejszy" - deklarował.

KRASP niepokoi się, że pewne zapisy w planowanej nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym mogą osłabić autonomię szkół wyższych. Resort nauki uspokaja, że jego intencją jest wspieranie samorządności uczelni. Projekt jest w uzgodnieniach społecznych.

Banyś podkreślił też, że w jego przekonaniu nie można mówić o kryzysie w szkolnictwie wyższym. "Warto przypomnieć, że dzięki wysiłkom naszego rządu i naszego ministerstwa 25 mld złotych zostało zainwestowane w infrastrukturę szkolnictwa wyższego. Że - wprawdzie bardzo późno - ale od tego roku ma miejsce pierwsza transza podwyżek w szkołach wyższych" - mówił.

Pytany o kondycję uczelni technicznych na konferencji prasowej poprzedzającej inaugurację powiedział, że jest "zdecydowanie lepsza, niż jakiś czas temu".

Zwrócił też uwagę, że rośnie zainteresowanie studiami na uczelniach technicznych. "Od dwóch lat na uczelnie techniczne przyjmowanych jest zdecydowanie więcej studentów, niż na uniwersytety. Kilka lat temu było odwrotnie" - przekonywał.

Dodał, że niż demograficzny nie powinien oznaczać zamykania kierunków czy instytutów. "Przeciwnie, powinien być wykorzystywany do polepszenia jakości kształcenia, a zwiększone moce przerobowe uczonych powinny być wykorzystane w kierunku robienia takich badań naukowych, które są potrzebne i dobrze finansowane" - sugerował Banyś. "Dla studentów mniejsze grupy też są korzystne; oznaczają lepszy kontakt z profesorem, więcej konsultacji".

Wykład inauguracyjny na PO pt. "Mosty między nauką a gospodarką rynkową" wygłosił w piątek absolwent opolskiej uczelni technicznej, pracownik naukowy Uniwersytetu Technicznego w Chemnitz prof. Lothar Kroll.

Ponadto Banyś oraz rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusz Więckowski, który jest też przewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, odebrali medale przyznane przez senat PO.

Naukę na studiach dziennych na PO rozpoczęło w tym roku akademickim blisko 2,5 tys. osób, a na studiach zaocznych ponad 750. Ogółem na PO studiuje ok. 10 tys. studentów na 25 kierunkach i 6 wydziałach.

W ramach programu Erasmus w semestrze zimowym na uczelni gościć będzie 150 studentów z 35 uczelni, m.in. z takich krajów jak Portugalia, Hiszpania, Turcja, Włochy, Niemcy, Grecja czy Rumunia. Natomiast z możliwości studiów zagranicznych w rozpoczynającym się semestrze zdecydowało się skorzystać 48 studentów PO. Wyjechali np. do Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Portugalii, Turcji czy Włoch. (PAP)

kat/ krf/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)