Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Opolskie: 6,4 mln zł kosztowało centrum transferu wiedzy i technologii

0
Podziel się:

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie uruchomiła Regionalne Centrum
Transferu Wiedzy i Technologii Innowacyjnych. Wartość projektu to prawie 6,4 mln zł. Ma on służyć
wymianie wiedzy i doświadczeń między naukowcami a przedsiębiorcami.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie uruchomiła Regionalne Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Innowacyjnych. Wartość projektu to prawie 6,4 mln zł. Ma on służyć wymianie wiedzy i doświadczeń między naukowcami a przedsiębiorcami.

Regionalne Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Innowacyjnych jako jednostka funkcjonuje od 2011 r. W grudniu br. oddano do użytku nowy obiekt, w którym będzie się mieścić ta jednostka. Centrum będzie teraz funkcjonować w nowoczesnym budynku położonym przy ul. Obrońców Tobruku w Nysie. Jego budowa kosztowała 6,4 mln zł. 85 proc. tej kwoty stanowi dofinansowanie udzielone przez Zarząd Województwa Opolskiego, a pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013.

"Nasze Centrum ma być pomostem łączącym oczekiwania rynku i przedsiębiorców z doświadczeniem i wiedzą pracowników naukowych PWSZ w Nysie" - powiedział PAP rzecznik prasowy PWSZ w Nysie Bartosz Bukała. "Dzięki kompleksowej analizie osiągnięć zawodowych naszych pracowników i ich znajomości bieżących potrzeb rynku. Będziemy mogli skierować naszą ofertę współpracy m.in. do przedsiębiorców, pracowników administracji publicznej, samorządów, absolwentów szkół oraz aktywnych naukowców" -

Po doradztwo, ekspertyzy, opinie oraz inne usługi będą mogli sięgać nie tylko przedsiębiorcy i instytucje z Opolszczyzny, ale także z całego kraju. Centrum będzie organizować konferencje i seminaria adresowane do różnych środowisk, na których będą poruszane najbardziej aktualne tematy z wielu dziedzin życia społecznego i gospodarczego. Ma również aktywnie współpracować z instytucjami i samorządami lokalnymi przy tworzeniu strategii rozwoju regionu i jego innowacyjności. Zadaniem centrum będzie także wspieranie studentów w nawiązywaniu kontaktów z przedsiębiorcami przy pisaniu prac dyplomowych i ich prezentowaniu poza uczelnią.

"Zidentyfikowaliśmy potencjalne usługi, które możemy wprowadzać na rynek i w przyszłości komercjalizować. Stworzyliśmy listę ok. 100 takich usług, które mogą świadczyć instytuty z naszej uczelni" - opowiada kierownik Centrum dr Piotr Woźniak. "Mamy podpisane kilkanaście umów z przedsiębiorstwami z woj. opolskiego i województw ościennych. Nowoczesna uczelnia musi być nastawiona na współpracę z biznesem" - dodał. Centrum dysponuje nowoczesnymi urządzeniami i wyposażeniem niezbędnym do prowadzenia działalności okołobiznesowej. Ich zakup kosztował 770 tys. zł i również został dofinansowany ze środków unijnych.

Budynek ma 140 metrów kwadr. powierzchni, w tym sale konferencyjne na 200 i 50 osób, sale ćwiczeniowe. W budynku jest także hol wystawowy. Centrum dysponuje również nowoczesnym studiem wirtualizacji i wizualizacji, które wyposażone jest m.in. w plotery z oprogramowaniem i sprzęt nagłaśniający.

"Centrum działa w oparciu o zasadę non profit. Może być udostępniane przedsiębiorcom nieodpłatnie. Mamy bazę, potencjał i nieodpłatne usługi. Nic nie stoi na przeszkodzie by przedsiębiorcy uwierzyli, że współpraca z nauka jest możliwa i po prostu się opłaca" - uważa Piotr Woźniak. (PAP) mtn

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)