Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opolskie: Dwie klasy policyjne w liceum w Prószkowie pod Opolem

0
Podziel się:

Naukę w dwóch klasach policyjnych oferuje w nowym roku szkolnym Liceum
Ogólnokształcące w Prószkowie pod Opolem. Zainteresowanie tym profilem było bardzo duże -
powiedział PAP współautor programu nauczania, podinsp. Piotr Królikowski z opolskiej policji.

Naukę w dwóch klasach policyjnych oferuje w nowym roku szkolnym Liceum Ogólnokształcące w Prószkowie pod Opolem. Zainteresowanie tym profilem było bardzo duże - powiedział PAP współautor programu nauczania, podinsp. Piotr Królikowski z opolskiej policji.

"Początkowo miała to być tylko jedna klasa, ale zainteresowanie przerosło oczekiwania i trzeba było zwiększyć liczbę miejsc" - wyjaśnił policjant. Zaznaczył, że większość - ok. 60 proc. - w obu 25-osobowych klasach stanowią dziewczęta.

Przyszli policjanci i policjantki, żeby dostać się do klas o profilu policyjnym, musieli - oprócz standardowej rekrutacji - przejść przygotowany przez funkcjonariuszy test sprawności fizycznej.

Zdaniem Królikowskiego, policyjne klasy w Prószkowie będą realizować najbogatszy w Polsce program z zakresu prawa i problematyki służby policyjnej. "To najszerszy zakres spraw związanych z bezpieczeństwem publicznym, prawem i zagadnieniami przeciwdziałania przestępczości spośród tego typu inicjatyw w Polsce" - ocenił Królikowski, który jest zastępcą szefa wydziału prewencji komendy miejskiej policji w Opolu.

Program nauczania napisali wspólnie pedagodzy z prószkowskiego Zespołu Szkół, funkcjonariusze opolskiej komendy miejskiej policji i pracownicy wydziału oświaty starostwa powiatowego w Opolu (organu założycielskiego szkoły). Zajęcia z zakresu problematyki służby policyjnej będą realizowane przez cały czas nauki w liceum - w każdy piątek, przez 7 godzin lekcyjnych.

"Tego dnia uczniowie będą uczestniczyć w zajęciach teoretycznych, oraz m.in. lekcjach specjalistycznego wychowania fizycznego z elementami obrony osobistej, i technikami interwencyjnymi - rzutami, padami itp." - wyjaśnił Królikowski.

Licealiści, którzy zdecydowali się na naukę w klasie o profilu policyjnym, będą zdobywać ogólną wiedzę o policji, nauczą się także podstaw organizacji i pełnienia służby prewencyjnej, przeciwdziałania demoralizacji i przestępczości wśród nieletnich, posiądą także wiedzę z zakresu podstaw kryminalistyki, prawa karnego i prawa o ruchu drogowym. Lekcje z tych przedmiotów będą prowadzić policjanci.

"Oprócz wiedzy teoretycznej, zaplanowano szereg ćwiczeń praktycznych, szkolenie strzeleckie oraz jazdy konne, a także obozy szkoleniowe i uczestnictwo w niektórych akcjach policji" - powiedział policjant.

Uczniowie z policyjnych klas liceum będą mieli więcej nauki niż ich koledzy ze zwykłych klas. "Przerabiają normalny program liceum, a oprócz tego poznają zagadnienia prawne i dotyczące pracy policjanta. To duże wyzwanie; chętni do tych klas wykazali się dużą odwagą" - ocenił Królikowski.

Wczesne kształcenie młodzieży w klasie o profilu policyjnym ma na celu m.in. podwyższenie poziomu kandydatów zgłaszających się później do służby w policji. "Absolwenci będę mieli wiedzę, która z pewnością pomoże im w dalszej karierze w policji, innych służbach mundurowych lub związanych z ochroną osób i mienia" - zaznaczył policjant.

Podkreślił, że uczeń z klasy policyjnej będzie też lepiej przygotowany do zareagowania w sytuacji nagłego zdarzenia. "Będzie przeszkolony w udzielaniu pomocy ofiarom, spróbuje zabezpieczyć miejsce zdarzenia przed przyjazdem policji, lepiej zapamięta portret sprawcy zdarzenia, lepiej też poinformuje dyżurnego policji czy straży o tym, co się wydarzyło" - wyliczał Królikowski.

Uczniowie klas o profilu policyjnym będą też wyróżniać się w szkole - będą nosić T-shirty i stroje kojarzące się z policyjnymi uniformami. "Ostateczna forma ubioru uczniów klas policyjnych zostanie dobrana po konsultacjach z rodzicami i nauczycielami" - powiedział policjant.

Podkreślił, że bycie uczniem klasy policyjnej to też pewnego rodzaju zobowiązanie. "Policja to służba społeczeństwu, nasz uczeń również poza szkołą musi dawać przykład innym młodym ludziom" - podsumował Królikowski.(PAP)

jsz/ hes/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)