Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opolskie: Dwujęzyczne tablice na stacjach PKP w gm. Chrząstowice

0
Podziel się:

Dwujęzyczne, polsko-niemieckie, tablice stanęły na trzech stacjach i
przystankach PKP w gminie Chrząstowice w woj. opolskim - w Suchym Borze, Dębskiej Kuźni oraz
Chrząstowicach. To pierwsze tego typu tablice w kraju.

Dwujęzyczne, polsko-niemieckie, tablice stanęły na trzech stacjach i przystankach PKP w gminie Chrząstowice w woj. opolskim - w Suchym Borze, Dębskiej Kuźni oraz Chrząstowicach. To pierwsze tego typu tablice w kraju.

Pieniądze na wymianę tablic - 29,5 tys. zł - gmina otrzymała z budżetu państwa. Zgodę na ich sfinansowanie wydało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Jak powiedział PAP rzecznik resortu Artur Koziołek, dotychczas to jedyny wniosek o sfinansowanie dwujęzycznych tablic na stacjach PKP, jaki wpłynął do MAC.

Wg resortu pieniądze na wymianę tablic przekazywane są gminom z budżetu państwa na podstawie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Wniosek gminy Chrząstowice trafił do MAC 3 lipca, a porozumienie dotyczące sfinansowania tego zadania podpisano 24 sierpnia.

Wójt Chrząstowic Helena Rogacka powiedziała we wtorek PAP, że gmina zajmowała się sprawą dwujęzycznych tablic na dworcach PKP od kilku lat, po wniosku w tej sprawie jednego z radnych gminnych z Mniejszości Niemieckiej. "Dzięki tym tablicom nasza gmina będzie się czymś wyróżniać" - dodała.

Przeciw ustawieniu tablic na początku października zaprotestowali działacze PiS z Opola. Ich zdaniem takie tablice to marnotrawstwo publicznych pieniędzy. Arkadiusz Szymański z PiS argumentował, że w czasach kryzysu gmina powinna finansować np. dożywianie dzieci albo gminne inwestycje.

Poproszony o komentarz we wtorek, już po ustawieniu tablic, Szymański powtórzył swoją wcześniejszą opinię. Dodał jednak, że otrzymał pisemną informację od wójta gminy Chrząstowice, iż ze względu na brak możliwości pozyskania dofinansowania gmina - mimo wcześniejszych deklaracji - na razie nie planuje ustawienia tablic z dwujęzycznymi nazwami ulic.

Przewodniczący zarządu Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców (TSKN) na Śląsku Opolskim Norbert Rasch powiedział PAP we wtorek, że na razie nic mu nie wiadomo, by jakakolwiek inna gmina opolska, którą zamieszkuje duże skupisko osób z Mniejszości Niemieckiej, zamierzała w najbliższej przyszłości ustawić dwujęzyczne tablice na dworcach PKP.

"Ale niewykluczone, że inne takie przypadki się pojawią" - zaznaczył Rasch. "To jednak każdorazowo będzie decyzja mieszkańców gmin i lokalnych działaczy, nie TSKN" - dodał.

Szef TSKN dodał, że tablice z dwujęzycznymi nazwami miejscowości znajdują się obecnie w ok. 300 miejscowościach 23 gmin Śląska Opolskiego. Pierwsze stanęły w 2008 r. w gm. Radłów.

Dwujęzyczne nazwy miejscowości mogą być wprowadzane w gminach, które zamieszkuje 20 proc. ludności należącej do danej mniejszości lub w miejscowościach, w których podczas konsultacji za wprowadzeniem takich tablic opowiedziała się ponad połowa mieszkańców. (PAP)

kat/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)