Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opolskie: Odbyła się pierwsza wojewódzka debata społeczna nt. bezpieczeństwa

0
Podziel się:

By skuteczniej działać na rzecz poprawy bezpieczeństwa w Opolskiem powinna
powstać mapa województwa dotycząca najczęściej popełnianych przestępstw w poszczególnych powiatach
- uznał po pierwszej wojewódzkiej debacie nt. bezpieczeństwa wojewoda opolski.

By skuteczniej działać na rzecz poprawy bezpieczeństwa w Opolskiem powinna powstać mapa województwa dotycząca najczęściej popełnianych przestępstw w poszczególnych powiatach - uznał po pierwszej wojewódzkiej debacie nt. bezpieczeństwa wojewoda opolski.

Zdaniem wojewody Ryszarda Wilczyńskiego na podstawie policyjnych statystyk dotyczących przestępczości można określić, że w danym powiecie większym problemem jest np. bezpieczeństwo na drodze, w innym korupcja, a w jeszcze innym - przestępstwa narkotykowe.

Wojewoda podał przykład powiatu głubczyckiego, w którym - według policyjnych statystyk - od stycznia do maja tego roku miało miejsce ponad 320 przestępstw gospodarczych, podczas gdy w analogicznym okresie w sąsiednim powiecie kędzierzyńsko-kozielskim tego typu przestępstw było niespełna 90. "Widać więc, że nie wszędzie jest tak samo. Warto zdiagnozować różnice i spróbować wypracować lub omówić istniejące już modele współpracy różnych instytucji dla zapobiegania i walki z konkretnymi przestępstwami, a potem te modele upowszechnić" - tłumaczył Wilczyński.

Uznał też, że warto przeanalizować każdy z 81 śmiertelnych wypadków drogowych w regionie z roku ubiegłego pod kątem m.in. ich przyczyn i okoliczności i spróbować określić na tej podstawie mechanizmy lub konieczne do spełnienia warunki pozwalające zmniejszyć ryzyko wystąpienia kolejnych tego typu tragicznych zdarzeń.

Uczestnicy debaty, w której wzięli udział m.in. przedstawiciele policji i samorządów, podkreślali konieczność współpracy z policją dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa różnych organizacji i instytucji.

Pozytywnym przykładem takiej kooperacji ma być działalność interdyscyplinarnych zespołów, które powstały w gminach, by przeciwdziałać przemocy w rodzinie. Z danych służb wojewody opolskiego wynika, że w roku 2012 w porównaniu z rokiem poprzednim dzięki ich działalności o 170 proc. wzrosła ilość interwencji wobec sprawców przemocy.

Podczas debaty pojawiły się też głosy mieszkańców regionu, którzy zwracali uwagę na potrzebę większego monitorowania miejsc w miastach, w których w wakacje przebywać będzie młodzież; konieczność szybszego reagowania policji na wezwania czy potrzebę założenia monitoringu w miejscach, w których bawią się dzieci.

Insp. Jan Lach z opolskiej komendy policji zapewnił, że do kolejnej wojewódzkiej debaty poświęconej bezpieczeństwu zapowiedzianej na jesień policja przeanalizuje wszystkie wskazane przez uczestników środowego spotkania problemy i sugestie. "Dla mnie wniosek z tej debaty jest taki, iż należy skonsolidować działania różnych instytucji działających na danym terenie dla poprawy bezpieczeństwa z naszymi" - powiedział PAP insp. Lach.

Moderator dyskusji, kierownik Zakładu Kryminologii, Kryminalistyki i Wiktymologii z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego prof. Tadeusz Cielecki podkreślił, że Opolszczyzna to jeden z najbezpieczniejszych regionów w Polsce. "Efektem tego jest notowany praktycznie od czasów powojennych niższy poziom przestępczości i większy poziom zaufania społecznego wobec policji w porównaniu z innymi województwami" - mówił.

Podczas debaty przedstawiono też wyniki ogólnopolskich badań dot. poczucia bezpieczeństwa Polaków, które wykonano na początku tego roku. Były one prowadzone również na Opolszczyźnie. Wynika z nich, że ponad 72 proc. opolan dobrze ocenia pracę policji na rzecz bezpieczeństwa, a 67 proc. z tysiąca ankietowanych mieszkańców regionu twierdzi że policja jest skuteczna w walce z przestępczością.

Według policyjnych statystyk od stycznia do maja tego roku w regionie miało miejsce ponad 10 tys. przestępstw, wśród których najwięcej (ok.6,5 tys.) stanowiły przestępstwa kryminalne. Wykrywalność ogółem wyniosła 72 proc. (PAP) kat/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)