Notowania

wiadomości
03.09.2013 14:56

Opolskie: Otwarto dwujęzyczna szkołę w powiecie oleskim

Od początku września br. działa nowa dwujęzyczna podstawówka i przedszkole w miejscowości Gosławice w powiecie oleskim. Szkołę prowadzi Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae. Remont budynku sfinansowała mniejszość niemiecka.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Od początku września br. działa nowa dwujęzyczna podstawówka i przedszkole w miejscowości Gosławice w powiecie oleskim. Szkołę prowadzi Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae. Remont budynku sfinansowała mniejszość niemiecka. *

Szkoła rozpoczęła swoją działalność wraz z nowym rokiem szkolnym. Budynek, w którym mieści się szkoła, przez kilka lat był nieużywany.

"Wszyscy zamykają szkoły, a my postanowiliśmy otworzyć. Inicjatywa wyszła od rodziców, którzy poszukiwali innego modelu kształcenia. Znaleźli nasze stowarzyszenie, które prowadzi już szkołę dwujęzyczną w miejscowości Raszowa w powiecie opolskim" - powiedziała PAP Małgorzata Wysdak, prezes Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae. "Uruchomienie takiej szkoły nie było dla nas problemem, ponieważ mamy już doświadczenie zdobyte w Raszowej, które teraz mogliśmy wykorzystać. Zarówno kuratorium, jak i starostwo oraz gmina Dobrodzień były przychylnie nastawione" - dodała.

W szkole i przedszkolu nauczanie odbywa się w dwóch językach: po polsku i niemiecku. Nauczanie będzie prowadzone z wykorzystaniem metody Montessori, która uwzględnia indywidualne potrzeby dzieci (system nauki poprzez zabawę stworzony przez włoską lekarkę Marię Montessori). W przedszkolu zajęcia rozpoczęło 25 dzieci. Natomiast pierwsza klasa w szkole może przyjąć 16 uczniów. "Ciągle rodzice się pytają i napływają do nas zgłoszenia. Jak skończymy remont drugiej sali będziemy mogli uruchomić drugą grupę dla przedszkolaków" - zapowiedziała Małgorzata Wysdak.

Pod koniec miesiąca, po tym jak spłyną wszystkie rachunki od firm, powinno być wiadomo, jaki jest koszt remontu budynku."Na pewno mówimy tutaj o kilkuset tysiącach złotych. Remont odbywał się w bardzo szybkim tempie tak, by móc zdążyć do września" - powiedział PAP przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim Norbert Rasch.

Projekt został sfinansowany z pieniędzy Fundacji Rozwoju Śląska. Część dorzucił Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. Wyposażenie sal podarowali rodzice, którzy w okolicy mają zakłady stolarskie. Szkoła szuka jeszcze sponsorów na dokończenie remontu.

Dwujęzyczne szkoły prowadzone przez stowarzyszenie działają już w Raszowej i Koźlu-Rogach. Szkoła w Gosławicach jest trzecią na Opolszczyźnie. Funkcjonuje również szkoła w Solarni, którą prowadzi gmina Bierawa. "W tym roku szkolnym planujemy otwarcie jeszcze jednej stowarzyszeniowej szkoły dwujęzycznej" - zapowiedział Norbert Rasch.

Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae funkcjonuje od 2008 r. Jego celem jest działanie na rzecz edukacji i wychowania dzieci i młodzieży, edukacji dorosłych oraz prowadzenia działalności kulturalnej. Wspiera inicjatywy społeczne zmierzające do wzbogacania możliwości edukacji i wychowania dzieci, młodzieży i dorosłych. (PAP)

mtn/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz