Notowania

wiadomości
07.09.2012 11:16

Opolskie: OZE tematem głównym europejskich targów innowacji w Łosiowie

Odnawialne Źródła Energii (OZE) będą głównym tematem Europejskich Targów Innowacji i Przedsiębiorczości na Obszarach Wiejskich, które odbędą się w weekend w Opolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. Odwiedzający obejrzą m.in. rośliny energetyczne.

Podziel się
Dodaj komentarz

Odnawialne Źródła Energii (OZE) będą głównym tematem Europejskich Targów Innowacji i Przedsiębiorczości na Obszarach Wiejskich, które odbędą się w weekend w Opolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. Odwiedzający obejrzą m.in. rośliny energetyczne.

Na eksperymentalnym poletku, które prowadzi organizator targów - Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego - rosną m.in. rdest sachaliński, sorgo, miskant, trawa sudańska i inne trawy stepowe.

"W sumie mamy kilkanaście rodzajów roślin z różnych stron świata, które mogą stanowić uprawy energetyczne i być wykorzystywane do produkcji biomasy" - wyjaśnił dyrektor ośrodka w Łosiowie Henryk Zamojski. Zapewnił, że z doświadczeń kierowanej przez niego jednostki wynika, iż wszystkie te rośliny dobrze przyjęły się w polskim klimacie.

"Na targach swoimi doświadczeniami z ich uprawy podzielimy się z każdym zainteresowanym" - dodał.

Podczas weekendowej imprezy będzie się też można przyjrzeć urządzeniom wykorzystywanym do wytwarzania zielonej energii - solarom, elementom siłowni wiatrowych, urządzeniom fotowoltaicznym czy maszynom do produkcji biomasy.

"Na wystawie będzie na przykład peleciarka i model pieca do spalania pelet, czyli sprasowanej do postaci granulatu słomy, drewna czy innych energetycznych pozostałości roślinnych" - zapowiedział Zamojski.

Oprócz maszyn, urządzeń i roślin związanych z tematem odnawialnych źródeł energii, odwiedzający targi będą też mogli zobaczyć nowoczesne maszyny i urządzenia rolnicze.

Prezentować się też mają gospodarstwa rolne, ogrodnicze i sadownicze, promujące nowe odmiany roślin, owoców i warzyw oraz drzew i krzewów owocowych, a także gospodarstwa ekologiczne prowadzące produkcję zgodnie z certyfikatem gospodarstwa ekologicznego. Nie zabraknie programu artystycznego lokalnych zespołów oraz stoisk pokazujących sztukę ludową i rękodzieło artystyczne.

"Żeby prócz atrakcji dla ducha było też coś dla ciała, zorganizowaliśmy pokaz kulinarny potraw lokalnych i regionalnych oraz konkurs na najbardziej oryginalną potrawę z ryb, mięczaków i skorupiaków pod hasłem +Zdrowo żyj i zdrowo się odżywiaj+" - dodał Zamojski.

Europejskie Targi Innowacji i Przedsiębiorczości na Obszarach Wiejskich organizowane przez Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie odbędą się po raz drugi. Pierwsze miały miejsce w ubiegłym roku. (PAP)

kat/ pad/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz