Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opolskie: Urząd pracy przeszkoli opiekunki dzieci i zapewni im pensje

0
Podziel się:

Powrót do zatrudnienia - to pierwszy projekt, który będzie realizowany w
Opolskiem w ramach programu Specjalnej Strefy Demograficznej. Ma ona zapobiegać wyludnianiu się
regionu. Urząd pracy przeszkoli opiekunki do dzieci i zapewni im pensje - poinformował jego
dyrektor.

Powrót do zatrudnienia - to pierwszy projekt, który będzie realizowany w Opolskiem w ramach programu Specjalnej Strefy Demograficznej. Ma ona zapobiegać wyludnianiu się regionu. Urząd pracy przeszkoli opiekunki do dzieci i zapewni im pensje - poinformował jego dyrektor.

Projekt "Powrót do zatrudnienia" będzie prowadzony przez Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu. Jego realizacja ruszy na początku kwietnia br. i potrwa do czerwca 2015 r. Koszt oszacowano na blisko 20 mln zł. W jego wprowadzaniu z WUP współpracuje 19 opolskich samorządów.

Projekt "Powrót do zatrudnienia" jest skierowany głównie do kobiet z dwóch grup wiekowych: poniżej 30. roku życia i powyżej 50. roku życia. "Właśnie w tych grupach jest najwięcej osób bezrobotnych. My chcemy je zawodowo zaktywizować" - powiedział PAP dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu Jacek Suski.

"Kilka innych projektów jest przygotowywanych, mają już zapewnione finansowanie, ale ten będzie pierwszym, który zacznie wchodzić w życie. Jego głównym celem jest umożliwienie spokojnego powrotu do pracy młodych matek i znalezienie zatrudnienia opiekunkom, które do tej pory były bezrobotne" - dodał.

Spośród bezrobotnych mieszkańców 19 gmin do programu zakwalifikowanych zostanie 600 osób. Przejdą one szkolenia przygotowujące do wykonywania zawodu opiekunki do małych dzieci. Będą się opiekować małymi dziećmi w wieku od 6 miesięcy do 3 lat. "Te sześć miesięcy to taka ruchoma granica, ponieważ teraz wchodzą w życie wydłużone urlopy macierzyńskie. Matki mogą się zdecydować na powrót do pracy kiedy maluch skończy rok życia" - wyjaśnił Suski.

Osoby bezrobotne otrzymają możliwość podjęcia pracy na 12 miesięcy. WUP zapewni im także wynagrodzenie w wysokości 2 tys. zł brutto miesięcznie.

W kwietniu ruszy również kampania promocyjno-informacyjna. WUP przy realizacji programu współpracuje z gminami oraz z powiatowymi urzędami pracy, po to by znaleźć rodziny zainteresowane znalezieniem opiekunek oraz osoby bezrobotne chętne do podjęcia takiej pracy. Osoby zakwalifikowane do programu będą musiały zdać test i przejść przez rozmowę z doradcą. "Nie wszyscy mogą się nadawać do pełnienia funkcji opiekunki" - powiedział Suski.

Dodał, że zakwalifikowane osoby przejdą przeszkolenie: 130 godzin teorii i 30 godzin praktyki w żłobkach. Na koniec otrzymają certyfikat. Rodzicom zostanie zaproponowanych kilka opiekunek, tak by mogli dokonać wyboru tej, która będzie im najbardziej odpowiadać".

Wyludnianie się regionu jest obecnie najpoważniejszym problemem Opolszczyzny. W ciągu roku ubywa tam średnio 4,5 - 4,6 tys. mieszkańców. Kwestia dzietności, opieki nad rodziną, powstrzymania migracji legła u podstaw sformułowania przez zarząd regionu programu Specjalnej Strefy Demograficznej. Program składa się z czterech pakietów: "Praca to bezpieczna rodzina", "Edukacja a rynek pracy", "Opieka żłobkowo-przedszkolna" i "Złota jesień". W wyniku ich realizacji stopień wyludnienia regionu ma się zmniejszyć. Ograniczona ma zostać także liczba migracji z Opolszczyzny. Program "Powrót do zatrudnienia" jest częścią pakietu "Opieka żłobkowo-przedszkolna". (PAP)

man/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)