Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opozycja krytycznie wobec działań Budzanowskiego ws. gazociągu Jamał II

0
Podziel się:

Opozycja krytykuje postawę ministra skarbu państwa Mikołaja Budzanowskiego
ws. memorandum dotyczącego budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa. Henryk Wujec z Kancelarii
Prezydenta za błąd uważa działania władz spółki EuRoPol Gaz.

*Opozycja krytykuje postawę ministra skarbu państwa Mikołaja Budzanowskiego ws. memorandum dotyczącego budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa. Henryk Wujec z Kancelarii Prezydenta za błąd uważa działania władz spółki EuRoPol Gaz. *

W piątek agencja ITAR-TASS, powołując się na Gazprom, poinformowała, że Gazprom podpisał z EuRoPol Gazem memorandum ws. budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa.

EuroPol Gaz to spółka zajmująca się eksploatacją polskiej części gazociągu Jamalskiego, którym błękitne paliwo tłoczone jest z Rosji na Zachód. Po 48 proc. udziałów w EuRoPol Gazie mają PGNiG i Gazprom, pozostałe 4 proc. należy do spółki Gas Trading.

Zarówno EuRoPol Gaz, jak i PGNiG zapewniały w piątek, że podpisany dokument nie przesądza o budowie drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa.

Premier Donald Tusk pytany w piątek o doniesienia agencyjne, że Gazprom i EuRoPol Gaz podpisały memorandum ws. budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa przez terytorium Polski odparł, że nic o tym nie wie.

Szef resortu skarbu na specjalnie zwołanej w piątek konferencji prasowej tłumaczył, że memorandum "nie zobowiązuje kogokolwiek, żeby tego typu projekt (budowy II nitki gazociągu jamalskiego -PAP) był realizowany na terytorium Polski".

"To(memorandum - PAP) jest techniczne porozumienie, dotyczy wymiany informacji, które mają posłużyć głębszej analizie, ekonomicznej, technicznej i prawnej, związanej z ewentualną realizacją takiego projektu w przyszłości" - podkreślał Budzanowski. Zaznaczył, że umowy tego typu podpisuje każda spółka.

Zdaniem Henryka Wujca z Kancelarii Prezydenta winni sytuacji są szefowie spółki EuRoPol Gaz, którzy nie powiedzieli premierowi o planowanym podpisaniu dokumentu ws. gazociągu Jamał-Europa. "Nie było to decydujące memorandum, ale wiadomo, że politycznie jest to temat bardzo gorący i ważny. Należało poinformować o tym ministra i szefa rządu." - powiedział w sobotę w programie "Śniadanie w Trójce" w Polskim Radiu.

"Była to duża niezręczność. Politycznie, poza tym szumem, to nie ma większego znaczenia, bo stanowisko zostało określone przez Budzanowskiego i premiera strategia dotycząca gazu w Polsce jest określona. To był błąd, ale błąd EuRoPol Gazu. Brak zmysłu politycznego. Należy uprzedzać o takich rzeczach." - dodał Wujec.

Andrzej Rozenek (RP) uważa, fakt iż premier "nie wie o memorandum w tej sprawie, to absolutny skandal".

Zdaniem Jerzego Wenderlicha (SLD) premier Donald Tusk zachował się "dość" uczciwie. Wenderlich skrytykował jednak działania ministra Budzanowskiego. "Piruety i tańce na lodzie, które odstawiał minister Budzanowski budzą podejrzenie. Minister zachował się jak amator." - powiedział.

W opinii Mariusza Błaszczaka (PiS) "jest to kompromitacja rządu". Zapowiedział, że Solidarna Polska złoży wotum nieufności wobec ministra Budzanowskiego.

Rafał Grupiński (PO) zaznaczył, ze każdy temat związany ze stosunkami polsko-rosyjskimi budzi w Polsce "nadmierną ekscytację". Zapewnił, że podpisany w piątek dokument ma zbadać jedynie warunki techniczne czy rurociąg będzie opłacalny.

W środę o przygotowaniu planu Jamału II, informował media prezydent Władimir Putin po rozmowie z szefem Gazpromu.

Proponowany przez rosyjską firmę projekt oznacza powrót do pomysłu sprzed 14 lat - czyli budowy tzw. pieremyczki. Ten omijający Ukrainę łącznik miałby służyć do przesyłu rosyjskiego gazu z Białorusi przez Polskę na Słowację i Węgry.

Eksperci, z którymi rozmawiała PAP nt.planów budowy II nitki Jamału są zdania, że plan ten może być wymierzony przeciwko Ukrainie, z drugiej strony powątpiewają w ekonomiczne uzasadnienie projektu. Np. ekspert brukselskiego think tanku Bruegela Georg Zachmann zauważa, że gazociągi, które dostarczają rosyjski gaz ziemny do Europy, są obecnie w dużej mierze niewykorzystywane. (PAP)

abuj/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)