Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opozycja powołała Komitet Obrony Ukrainy

0
Podziel się:

Ukraińska opozycja powołała Narodowy Komitet Obrony Ukrainy, którego misją
będzie ochrona jedności terytorialnej i niepodległości, walka o prawa obywateli, a także działania
na rzecz zachowania euroatlantyckiego kursu Kijowa.

Ukraińska opozycja powołała Narodowy Komitet Obrony Ukrainy, którego misją będzie ochrona jedności terytorialnej i niepodległości, walka o prawa obywateli, a także działania na rzecz zachowania euroatlantyckiego kursu Kijowa.

"Mając na względzie niebezpieczeństwo utraty państwowości (...), w warunkach realizowanego przez reżim (prezydenta Ukrainy Wiktora) Janukowycza ataku na interesy narodowe Ukrainy, zadaniem komitetu będzie organizacja ogólnoukraińskiego ruchu oporu" - głosi uchwalona w poniedziałek deklaracja.

"Apelujemy do obywateli i struktur społeczeństwa obywatelskiego o poparcie naszej inicjatywy i przyłączenie się do świętego dzieła obrony Ukrainy" - czytamy w dokumencie.

Do komitetu przystąpiły partie tworzące parlamentarny Blok byłej premier Julii Tymoszenko, niektóre ugrupowania bloku Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona oraz dwa ugrupowania pozaparlamentarne: nacjonalistyczna partia Swoboda i Ukraińska Partia. Koordynatorem organizacji został ukraiński poeta i były ambasador Ukrainy w Polsce Dmytro Pawłyczko.

W naradzie Komitetu Obrony Ukrainy uczestniczyła była szefowa rządu Julia Tymoszenko, nie było na nim jednak skonfliktowanego z nią byłego prezydenta Wiktora Juszczenki.

Zdaniem Tymoszenko, jeśli członkowie komitetu chcą odsunąć od władzy Janukowycza, muszą zdobyć zaufanie społeczeństwa.

"Stanie się tak, jeśli połączymy siły, zapominając przy tym o własnych ambicjach" - mówiła była premier.

"Jeśli będziemy w stanie wyprowadzić na ulice nie 10 tysięcy ludzi, gotowych bronić Ukrainy, lecz setki tysięcy, władza będzie musiała zareagować na żądania ukraińskiej społeczności zupełnie inaczej niż dziś" - podkreśliła Tymoszenko.

Na wtorek ukraińska opozycja zwołuje wielką demonstrację przeciwników Janukowycza, która ma się odbyć przed siedzibą Rady Najwyższej (parlamentu) w Kijowie. Mają w niej wziąć udział ludzie, którzy nie zgadzają się z polityką prezydenta.

Opozycja oburzona jest ustępstwami, czynionymi przez Janukowycza na rzecz Rosji. Zaniepokojenie wywołuje nie tylko przedłużona ostatnio o co najmniej 25 lat umowa w sprawie Floty Czarnomorskiej, lecz także plany integracji z Rosją w dziedzinie energetyki atomowej oraz propozycja rosyjskiego premiera Władimira Putina, dotycząca połączenia Gazpromu z ukraińską spółką paliwową Naftohaz.

Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)