Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
opozycja w rosji
26.11.2012 11:30

Opozycja w Rosji. Najstarsza organizacja pozarządowa nie chce być "obcym agentem"

Moskiewska Grupa Helsińska zwróciła się do potencjalnych rosyjskich darczyńców o pomoc finansową pozwalającą na dalsze funkcjonowanie tej najstarszej w Rosji organizacji pozarządowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Anosmia/CC BY 2.0/Flickr)

Moskiewska Grupa Helsińska zwróciła się do potencjalnych rosyjskich darczyńców o pomoc finansową pozwalającą na dalsze funkcjonowanie tej najstarszej w Rosji organizacji pozarządowej, która nie chce - na mocy nowej ustawy - zostać uznana za _ obcego agenta _.

_ Szanowni współobywatele! Moskiewska Grupa Helsińska zwraca się do wszystkich osób fizycznych i prawnych z apelem o udział w zbieraniu środków w celu kontynuowania działalności MGH _ - napisano na stronie internetowej organizacji, na której czele stoi była radziecka dysydentka Ludmiła Aleksiejewa.

Organizacja zapowiada wykorzystanie donacji, m.in., _ na doraźne monitorowanie sytuacji w dziedzinie praw człowieka i przygotowanie dorocznego raportu o ich naruszaniu _.

Uchwalona w lipcu przez parlament Rosji ustawa zaostrza zasady działania niektórych organizacji pozarządowych (NGO). Organizacjom, otrzymującym granty z zagranicy i uczestniczącym w życiu politycznym nadany zostaje status _ organizacji pełniących funkcje zagranicznych agentów _. Zostaną one też objęte restrykcyjną kontrolą ze strony państwa.

Określenie _ obcy agent _, pisze AFP, samo w sobie nie oznacza prowadzenia nielegalnej działalności, lecz jednoznacznie kojarzy się z niepatriotycznymi czynami. Zasłużeni rosyjscy obrońcy praw człowieka, w tym Aleksiejeewa, zapowiedzieli, że nie podporządkują się nowej ustawie. Gdy ustawa została uchwalona, 85-letnia szefowa MGH oświadczyła, że jej organizacja spróbuje pracować za rosyjskie pieniądze.

Zdaniem mediów w Rosji nowe przepisy obejmą ponad 100 organizacji pozarządowych, w tym Moskiewską Grupę Helsińską, Ruch Praw Człowieka i stowarzyszenie Gołos, czyli organizacje, które były wśród najgłośniejszych krytyków przebiegu zeszłorocznych wyborów parlamentarnych i tegorocznych wyborów prezydenckich w Rosji.

Czytaj więcej w Money.pl
Niepokoje w Rosji. Walczą o swoją wolność Partia Jabłoko nie chce maszerować razem z komunistami a radykalna lewica z liberałami.
Bloger wygrał wybory na szefa opozycji Adwokat, bojownik z korupcją i bloger Aleksiej Nawalny zdobył najwięcej głosów - 43 tys. - w trzydniowych internetowych wyborach do opozycyjnej Rady Koordynacyjnej.
Chcą obalić Putina? Mają na niego haczyk Rosyjscy śledczy wszczęli dochodzenie w sprawie doniesień, jakoby inspirator masowych protestów opozycji planował obalenie urzędującego prezydenta.
Tagi: opozycja w rosji, rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz