Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Opozycja w Rosji "się zestarzała". Pesymizm zamiast euforii

0
Podziel się:

Część rosyjskiej młodzieży i studentów przestała brać udział w wiecach opozycji, trzon protestów tworzy obecnie wykształcona 40-letnia inteligencja, zmieniły się też hasła, a miejsce euforii zajął pesymizm.

Opozycja w Rosji "się zestarzała". Pesymizm zamiast euforii
(PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)

Część rosyjskiej młodzieży i studentów przestała brać udział w wiecach opozycji, trzon protestów tworzy obecnie wykształcona 40-letnia inteligencja, zmieniły się też hasła, a miejsce euforii zajął pesymizm - wynika z badania.

Autorzy badania _ Dynamika protestów 2012-2013 _ zestawili dane zebrane od kwietnia do czerwca r. 2012 przez centrum analityczne _ Laboratorium Krysztanowskiej _ z sondażem z maja roku 2013 - pisze agencja RIA Nowosti. Wyniki badania opracowała grupa pod kierunkiem znanej socjolożki Olgi Krysztanowskiej.

_ - Kiedy w zeszłym roku charakteryzowaliśmy uczestników protestów, mówiliśmy, że to studenci i młoda inteligencja. Obecnie należy powiedzieć, że to 40-letni specjaliści z wyższym wykształceniem, pracujący umysłowo _ - napisano w opracowaniu.

_ - Ludzie ci wiele czytali, wiele podróżowali, znają języki obce, odbywali staże, uczyli się lub pracowali na Zachodzie, przejęli zachodnie wartości liberalne. Są postępowi i uważają, że Rosji niezbędna jest zasadnicza zmiana całego systemu politycznego. Inteligencja czuje się pomijana przez władze, uważa, że jej wiedza nie jest wykorzystywana. To grupa skłonna do emigracji i krytycyzmu _ - wynika z opracowania wyników badań.

Za jedną z przyczyn zmniejszenia się udziału młodzieży w protestach eksperci uważają przerzucenie się części młodych z działań politycznych na wolontariat.

Wg autorów dokumentu zmieniły się hasła opozycji i jej nastroje. Apele o walkę z nieuczciwymi wyborami zostały zastąpione przez hasła wsparcia _ więźniów politycznych _. Główny front walki z władzą jest związany z pracą sądów i - ogólnie - organów ścigania. _ Ostra krytyka prezydenta Putina została zastąpiona przez totalną negację obecnego systemu politycznego _ - piszą autorzy opracowania.

Zaznaczają, że przed rokiem ponad połowa demonstrujących wierzyła, że protesty będą narastać, obecnie wśród ich uczestników dominuje pesymizm, a agresję i euforię zastąpiła wytrwałość.

Obywatele nastawieni krytycznie do władz oczekują od przywódców opozycji czegoś konkretniejszego niż apele o przyjście na kolejny protest - interpretują wyniki badań ich autorzy. Uważają, że w samej opozycji jest coraz więcej takich, którzy chcieliby jasnej strategii, programu zdecydowanych działań.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosyjska opozycja znów wychodzi na ulice Swoje demonstracje nazwali _ wiosennym marszem wolności _.
Wezmą ich głodem? Tak walczy się z... Czternastu rosyjskich opozycjonistów rozpoczęło w Petersburgu kilkudniowy strajk głodowy.
Prokurator był podstawiony? Dziwny proces O zmianę środka zapobiegawczego wnioskował ten sam prokurator, który wcześniej domagał się bezwzględnej kary dla Nawalnego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)