Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

OPP chcą wiedzieć ile osób błędnie przekazało 1 proc. podatku

0
Podziel się:

Organizacje pożytku publicznego (OPP) chcą, aby
resort finansów przygotował raport z przekazanych środków za
miniony rok podatkowy, z uwzględnieniem m.in. ile było błędnych
rozliczeń, przekazujących 1 proc. podatku na ich rzecz.

Organizacje pożytku publicznego (OPP) chcą, aby resort finansów przygotował raport z przekazanych środków za miniony rok podatkowy, z uwzględnieniem m.in. ile było błędnych rozliczeń, przekazujących 1 proc. podatku na ich rzecz.

W Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli OPP zrzeszonych w Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych (OFOP). Wśród nich są m.in. ZHP, PAH, Greenpeace, AI, Unicef, Caritas, Monar. Jednym z tematów spotkania były procedury odprowadzania 1 proc. podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Organizacje te chcą, aby urząd skarbowy - w przypadku błędnego lub niepełnego wskazania organizacji - "nie uznawał wskazania za bezskuteczne, ale brał pod uwagę przede wszystkim numer KRS, w przypadku gdy inne dane nie pozwalają na jednoznaczną identyfikację organizacji".

"Postuluje się, żeby urząd skarbowy wzywał podatników do uzupełnienia danych, jeśli wskazanie nie pozwala na jednoznaczną identyfikację uprawnionych osoby" - podkreślono w przyjętym w czwartek stanowisku.

"Kwestią dzielącą zebranych było zagadnienie wskazywania w komentarzu do wpłaty konkretnego celu czy beneficjenta działań organizacji otrzymującej 1 procent" - podkreślił prezes OFOP Marcin Dadel. Jak wyjaśnił, część osób argumentowała, że prawo nie przewiduje możliwości wsparcia konkretnej osoby.

Od kilku lat wszystkie osoby rozliczające podatek PIT mogą przekazać 1 proc. rocznego podatku wybranej przez siebie organizacji. Dotychczas musiały one same wpłacić pieniądze na poczcie lub w banku, zaś na przelewie mogły zaznaczyć, by pieniądze przekazywane organizacji trafiły na konkretny cel, np. leczenie wybranej osoby.

W rozliczeniu podatkowym za 2007 r. zmieni się mechanizmu przekazywania 1 proc. Pieniądze będzie wpłacał urząd skarbowy. Podatnik musi w zeznaniu podać wysokość wpłaty, która nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej 1 proc. podatku należnego, oraz dane pozwalające na właściwe zidentyfikowanie organizacji pożytku publicznego, czyli jej nazwę oraz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.

Można wybrać tylko jedną organizację - z zamieszczonych w wykazie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości. Ministerstwo Finansów podkreśla, że mimo zmiany zasad przekazywania podatku, pieniądze można skierować na konkretny cel realizowany przez fundację. W zeznaniu podatkowym można podać dodatkowe informacje, np. napisać, że pieniądze są przeznaczone na leczenie danej osoby.

Według MF, taką informację można zamieścić w rubryce "Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem", znajdującej się bezpośrednio nad wnioskiem o przekazanie 1 proc. podatku. Urząd skarbowy prześle te informacje organizacji pożytku publicznego jako uszczegółowienie przekazanych kwot.

Ministerstwo przypomina jednak, że rozdysponowanie środków przekazanych przez organ podatkowy pozostaje w wyłącznej gestii organizacji. Powinno odbywać się w zgodzie z przedmiotem działalności organizacji, określonym w statucie w zgodzie z przepisami prawa.

Odliczenie 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz wybranych organizacji pożytku publicznego umożliwia każdemu podatnikowi obowiązująca od 2004 roku ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Organizacja pożytku publicznego musi spełnić wiele warunków, aby uzyskać taki status, m.in. prowadzić działalność na rzecz społeczności, posiadać statutowy organ kontroli lub nadzoru, sporządzać i ogłaszać roczne sprawozdania finansowe oraz nie może prowadzić działalności gospodarczej.

Tematem następnego spotkania OFOP, które ma się odbyć pod koniec lutego ma być m.in. pomysł zwiększenia kwoty jaką z podatku można przekazać na rzecz OPP do 2 proc.(PAP)

podatki
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)