Notowania

ochrona
15.07.2010 13:31

OPZZ: mała ochrona praw pracowniczych mniejszości seksualnych

Prawa pracownicze osób o odmiennej orientacji seksualnej w dalszym ciągu są słabo chronione - mówił szef OPZZ Jan Guz podczas konferencji poświęconej traktowaniu osób LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych) w zatrudnieniu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prawa pracownicze osób o odmiennej orientacji seksualnej w dalszym ciągu są słabo chronione - mówił szef OPZZ Jan Guz podczas konferencji poświęconej traktowaniu osób LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych) w zatrudnieniu.

W zorganizowanej w czwartek w Warszawie przez OPZZ międzynarodowej konferencji pt. "Zmierzając ku równemu traktowaniu pracowników LGBT w Europie Środkowo-Wschodniej" uczestniczyło kilkadziesiąt osób z kilku państw Europy.

Guz podkreślił, że OPZZ współpracuje z wieloma ruchami społecznymi. "Omawiana problematyka choć szeroko została ujęta i opisana w wielu konwencjach, dyrektywach, konstytucjach wielu krajów i kodeksach pracy, słabo jest chroniona" - powiedział Guz.

Przypomniał, że w polskim kodeksie pracy jest przepis odnoszący się do równego traktowania w zatrudnieniu. "Zgodnie z jego treścią pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nagradzania, rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansu, dostępu do szkoleń bez względu na orientację seksualną. Naszym zadaniem jest to, aby nie był to przepis martwy" - powiedział Guz.

Dyrektor festiwalu Europride 2010 Tomasz Bączkowski zaznaczył, że organizatorzy sobotniej parady nie otrzymali żadnego wsparcia ze strony polskiego rządu, instytucji czy władz Warszawy. "Sytuacja w wielu krajach Europy Środkowo-Wschodniej jest jeszcze gorsza. Wygląda w ten sposób, że władze trochę ignorują problematykę LGBT" - powiedział Bączkowski.

Leo Hartvelt z holenderskiej Federacji Związków Zawodowych (FNV) mówił, że prawa pracownicze gejów i lesbijek w wielu krajach są łamane. Jego zdaniem związki zawodowe powinny stanąć w obronie tych osób.

Konferencja odbywa się dzięki wsparciu m.in. ze strony Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych oraz europejskiego oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Gejów i Lesbijek - ILGA-Europe.

Sobotnią paradę organizuje Fundacja Równości. Jak pisze ona na swej stronie internetowej, EuroPride 2010 to "kilkunastodniowy festiwal łączący w sobie wydarzenia ze świata filmu, teatru, nauki, sportu, sztuki". Festiwal rozpoczął się w piątek i potrwa do najbliższej niedzieli. Hasłem imprezy jest motto: "Wolność, Równość, Tolerancja" EuroPride odbywa się po raz pierwszy w Polsce i po raz pierwszy w Europie Wschodniej.(PAP)

gdyj/ itm/ jbr/

Tagi: ochrona, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz