Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Orban chce zamknięcia procedury nadmiernego deficytu

0
Podziel się:

Premier Węgier Viktor Orban zaapelował do UE, by doceniła starania
jego kraju o konsolidację budżetu.

Orban chce zamknięcia procedury nadmiernego deficytu
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Premier Węgier Viktor Orban zaapelował w środę do UE, by doceniła starania jego kraju o konsolidację budżetu i zamknęła procedurę nadmiernego deficytu, którą - jak powiedział - Węgry objęte są od chwili przystąpienia do Unii w 2004 r.

_ - Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, by wyjść spod procedury nadmiernego deficytu. Wymagało to ograniczenia deficytu do 3 proc. PKB, co udało się w zeszłym roku, uda się w tym i przyszłym roku _ - powiedział Orban.

_ - Mam nadzieję, że w tym roku możliwe będzie uwolnienie się od tej procedury. To bardzo ważne dla Węgier z moralnego punktu widzenia. Musimy pozbyć się tego cienia przeszłości i powrócić do grona krajów, które prowadzą wiarygodną politykę budżetową _ - dodał.

Barroso powiedział z kolei, że Komisja docenia wysiłki węgierskiego rządu, by zbić deficyt do wymaganego przez UE poziomu 3 proc., oraz jest świadoma tego, jakie trudności oznaczało to dla mieszkańców Węgier. Zaznaczył jednak, że _ trzeba także uważać na jakość podejmowanych działań dostosowawczych _.

Unijna procedura nadmiernego deficytu wszczynana jest przez Radę UE na wniosek KE wobec państw, których deficyt przekracza 3 proc. PKB. Za niezastosowanie się do zaleceń i terminu ograniczenia deficytu grożą sankcje finansowe. W zeszłym roku ministrowie finansów UE tymczasowo zamrozili część funduszy spójności dla Węgier (o wartości 495 mln euro z puli na 2013 rok) za niewystarczające kroki w celu ograniczenia deficytu.

Dziś Orban poinformował też, że Węgry zwróciły się do Międzynarodowego Funduszu Walutowego o przyznanie elastycznej linii kredytowej. _ - Negocjacje wciąż trwają (...) Na razie nie otrzymaliśmy zgody _ - przyznał. Według Orbana Węgry mają dobrą pozycję na rynkach finansowych, a elastyczna linia kredytowa MFW byłaby jedynie zabezpieczeniem.

Zarówno Orban, jak i Barroso podkreślali, że w ciągu minionego roku udało się rozwiązać większość sporów pomiędzy rządem w Budapeszcie a Komisją Europejską, która wszczęła przeciwko Węgrom trzy postępowania o naruszenie prawa unijnego: w sprawie ograniczenia niezależności banku centralnego i urzędu ds. ochrony danych osobowych oraz obniżenia obowiązkowego wieku emerytalnego sędziów.

Według Barroso sprawę banku centralnego udało się wyjaśnić już w kwietniu 2012 r. Węgry zamierzają zastosować się do wydanego już wyroku w kwestii wieku emerytalnego sędziów, a niebawem zapaść ma też wyrok w trzecim sporze. _ - Ważne, że różnice zdań wyjaśniamy sobie w drodze przyjętych w Europie metod _ - powiedział Orban, przyznając, że w niektórych kwestiach jego rząd nie był w stanie obronić swoich argumentów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)