Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Organizacje: apel o nieumieszczanie dzieci uchodźców w zamkniętych ośrodkach

0
Podziel się:

O zaprzestanie umieszczania dzieci cudzoziemców, w tym uchodźców, w
strzeżonych ośrodkach zamkniętych apelują z okazji Światowego Dnia Uchodźcy organizacje
pozarządowe. W zeszłym roku w Polsce przetrzymywano tak ponad 500 dzieci.

O zaprzestanie umieszczania dzieci cudzoziemców, w tym uchodźców, w strzeżonych ośrodkach zamkniętych apelują z okazji Światowego Dnia Uchodźcy organizacje pozarządowe. W zeszłym roku w Polsce przetrzymywano tak ponad 500 dzieci.

"W tym roku, ze względu na narastającą skale zjawiska, chcielibyśmy zwrócić uwagę na praktykę detencji w Polsce. Detencja to sposób na zabezpieczenie możliwości wydalenia. Do ośrodków przypominających więzienia trafiają, wraz z rodzicami, dzieci" - powiedziała w środę w Warszawie Agnieszka Kunicka z Polskiej Akcji Humanitarnej.

Dodała, że dzieci są zamykane, ponieważ ich rodzice przybyli do Polski nielegalnie lub ich pobyt stał się nielegalny; i choć nie jest to przestępstwo, zatrzymanych dotyka poważne ograniczenie wolności.

Kunicka podkreśliła, że praktyka detencji dzieci narusza kilka artykułów konwencji o prawach dziecka, do której inicjatorów należy Polska. Przypomniała, ze konwencja zabrania karania dzieci za czyny rodziców i nakazuje kierować się najlepszym interesem dziecka.

Maciej Fagasiński z Amnesty International zwrócił uwagę, że na posiedzeniu Rady Praw człowieka ONZ wiele krajów pytało o kwestię detencji dzieci w Polsce, temat ten zwrócił także uwagę autorów raportu Departamentu Stanu USA.

Jacek Białas z Fundacji Helsińskiej podkreślił, że w razie zatrzymania cudzoziemca Straż Graniczna z reguły występuje do sądu o umieszczenie w ośrodku zamkniętym, a sądy rutynowo wydają takie decyzje.

Katarzyna Słubik ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej mówiła o niszczycielskich konsekwencjach pobytu w ośrodku urządzonym na wzór więzienia dla psychiki dziecka. Podkreśliła, że sami wychowawcy i strażnicy zdają sobie z tego sprawę. Dodała, że wiele ośrodków nie jest w stanie zapewnić przetrzymywanym dostępu do edukacji i opieki zdrowotnej.

Amnesty International, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, PAH, a także Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Instytut na rzecz Państwa Prawa, Centrum Pomocy Prawnej i La Strada zawiązały koalicję przeciw detencji dzieci. Chcą, by w nowej ustawie o uchodźcach - nad która trwają prace, ale jest to jeszcze stadium projektu - zakazać tej praktyki.

Według danych, jakimi dysponują organizacje, podczas gdy w 2006 r. w zamkniętych ośrodkach umieszczono 12 dzieci, w ubiegłym roku było ich już 506.

W sprawie detencji dzieci interweniowała w kwietniu rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz. Zwróciła się do ministra spraw wewnętrznych o podjęcie inicjatywy ustawodawczej mającej na celu zakaz umieszczania dzieci i ich opiekunów, zatrzymanych w związku z nielegalnym pobytem, w zamkniętych ośrodkach. "Ponieważ w odpowiedzi nie było jednoznacznego stanowiska, wystąpiliśmy ponownie, czekamy na odpowiedź" - powiedział Marcin Sośniak z Biura RPO.(PAP)

brw/ malk/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)