Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Organizacje katolickie: in vitro związane z niszczeniem istot ludzkich

0
Podziel się:

Zapłodnienia pozaustrojowe in vitro są
nierozłącznie związane z niszczeniem istot ludzkich - oświadczyły
katolickie organizacje prorodzinne.

*Zapłodnienia pozaustrojowe in vitro są nierozłącznie związane z niszczeniem istot ludzkich - oświadczyły katolickie organizacje prorodzinne. *

Organizacje przypominają w oświadczeniu przesłanym we wtorek PAP, że w ramach in vitro sztucznie, poprzez kurację hormonalną, przyspiesza się dojrzewanie od kilku do kilkunastu żeńskich komórek jajowych, pobiera się je i w probówce zapładnia męskimi gametami.

"Zazwyczaj poczętych zostaje kilka, a nawet kilkanaście istot ludzkich; następnie dokonuje się ich selekcji. Poczęte dzieci wykazujące wady zabija się, a jedną lub kilka wybranych istot ludzkich transferuje się do łona matki celem umożliwienia im dalszego rozwoju i urodzenia" - czytamy w oświadczeniu.

Zdaniem organizacji, mimo ukierunkowania na osiągnięcie szlachetnego celu, jakim jest poczęcie i narodzenie dziecka, in vitro jest głęboko nieetyczne i sprzeczne z polskim prawem

"+Nadliczbowe+ poczęte embriony ludzkie zamraża się dla ich ewentualnego, późniejszego wykorzystania. Należy tu podkreślić, że większość poczynanych w czasie procedury in vitro istot ludzkich ginie podczas selekcji, transferu, zamrażania i odmrażania" - zaznaczają.

Według nich, zapłodnienia in vitro naruszają godność ludzką rodziców oraz poczętego dziecka. Są także niezgodne z trzema artykułami konstytucji, mówiącymi o przyrodzonej i niezbywalnej godności człowieka oraz o prawnej ochronie życia, a także stanowią naruszenie Kodeksu karnego.

"Trzeba też podkreślić, że procedura in vitro nie jest procedurą leczniczą - nie leczy przecież niepłodności ale jest techniką medyczną, związaną nierozłącznie z niszczeniem istot ludzkich. Co więcej jest często niebezpieczna dla zdrowia, a niekiedy nawet życia kobiet, które się jej poddają a także powoduje istotny wzrost wad wrodzonych wśród rodzących się dzieci" - podkreślono w oświadczeniu.

Organizacje katolickie zaznaczają, że alternatywą dla sztucznych zapłodnień powinna być "bardzo skuteczna metoda prawdziwego leczenia niepłodności znaną pod nazwą naprotechnology".

Oświadczenie podpisali przedstawiciele Związku Rodzin Dużych Trzy+, Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, Polskiego Stowarzyszenia Obrony Życia Człowieka.

Premier Donald Tusk powiedział pod koniec listopada, że zapłodnienie metodą in vitro powinno być częściowo refundowane. "Zapłodnienie metodą in vitro będzie w Polsce legalne, częściowo refundowane, a zarodki będą prawnie chronione" - zapowiedział Tusk. Podkreślił, że ustawa dotycząca in vitro powinna trafić do Sejmu jeszcze w grudniu.

Premier mówił także, że zarodki będą chronione m.in. przed komercyjnym wykorzystaniem i eksperymentami. "Będziemy szukać takich rozwiązań prawnych, które dają możliwie duże bezpieczeństwo zarodkom tak, aby uniemożliwić działania, które my oceniamy jako działania niekorzystne czy wręcz patologiczne. A więc będziemy chronili bezpieczeństwo zarodków i bezpieczeństwo rodziców" - mówił Tusk.

Tusk poinformował, że zespół ds. bioetyki działający przy jego kancelarii, który pracował nad założeniami do ustawy regulującej kwestie związane z zapłodnieniem in vitro i przygotowaniem polskiego prawa do ratyfikacji Konwencji Bioetycznej Rady Europy, zakończył prace, a jego raport został opublikowany.

Przewodniczący zespołu ekspertów episkopatu ds. bioetycznych, metropolita warszawsko-praski abp Henryk Hoser przypomniał wtedy, że Kościół nie dopuszcza prokreacji pozaustrojowej, proponując alternatywne możliwości, czyli diagnozę i terapię niepłodności.(PAP)

pro/ malk/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)