Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Organizacje pozarządowe chcą odwołania Radziszewskiej

0
Podziel się:

12 organizacji pozarządowych, m.in. zrzeszające osoby homoseksualne,
podpisało się pod listem do premiera Donalda Tuska, w którym domagają się odwołania pełnomocnik
rządu ds. równego traktowania Elżbiety Radziszewskiej. Według przedstawicieli tych organizacji
Radziszewska nie ma kompetencji, by zajmować to stanowisko.

12 organizacji pozarządowych, m.in. zrzeszające osoby homoseksualne, podpisało się pod listem do premiera Donalda Tuska, w którym domagają się odwołania pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Elżbiety Radziszewskiej. Według przedstawicieli tych organizacji Radziszewska nie ma kompetencji, by zajmować to stanowisko.

"Wnioskujemy o powołanie urzędu ds. przeciwdziałania dyskryminacji, który będzie kierowany przez niezależnego eksperta lub ekspertkę i który będzie spełniał wymogi unijnych standardów oraz będzie zgodny z wszelkim dyrektywami antydyskryminacyjnymi" - powiedziała w czwartek na konferencji prasowej przed kancelarią premiera Iga Kostrzewa ze Stowarzyszenia Lambda.

Organizacje te - jak napisano w liście do szefa rządu - domagają się konkretnych działań legislacyjnych w sferze przeciwdziałania dyskryminacji. Chcemy, aby w Polsce w końcu została wdrożona ustawa o związkach partnerskich, do tej pory nie przyjęto też ustawy o równym traktowaniu - wyliczała Kostrzewa.

Pod listem ws. odwołania Radziszewskiej podpisały się fundacje: Anka Zet Studio, Autonomia, Feminoteka, Kultura dla Tolerancji, Równości, Trans-Fuzja; stowarzyszenia: Lambda, Otwarte Forum, Pracownia Różnorodności, Same o Sobie S.O.S. oraz Kampania Przeciw Homofonii.

Elżbieta Radziszewska została pełnomocnikiem rządu ds. równego statusu prawnego w marcu 2008 roku.

W grudniu 2001 r. przez ówczesnego premiera Leszka Millera został stworzony urząd pełnomocnika rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn. W czerwcu 2002 r. kompetencje pełnomocnika zostały rozciągnięte na przeciwdziałanie dyskryminacji ze względów innych niż płeć. Jako pierwsza urząd ten sprawowała Izabela Jaruga-Nowacka z Unii Pracy. W 2004 r. pełnomocnikiem została Magdalena Środa.

W czerwcu 2005 r. Sejm odrzucił senacki projekt ustawy o równym statusie kobiet i mężczyzn oraz o przeciwdziałaniu dyskryminacji. Projekt mówił, że zasada równych praw kobiet i mężczyzn podlega ochronie prawnej. W miejsce instytucji pełnomocnika rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn w projekcie proponowano Urząd ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn oraz Przeciwdziałania Dyskryminacji. Jego prezesa powoływałby premier na 5-letnią kadencję.

W listopadzie 2005 r. ówczesny premier Kazimierz Marcinkiewicz zdecydował o likwidacji urzędu, a zadania pełnomocnika przekazano wówczas do resortu pracy i polityki społecznej. O reaktywowanie urzędu apelowały do premiera m.in. organizacje feministyczne i Partia Kobiet.(PAP)

gdy/ itm/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)