Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Organizacje pozarządowe o rekomendacjach Komitetu Przeciwko Torturom

0
Podziel się:

Organizacje pozarządowe broniące praw człowieka są zadowolone z
rekomendacji dla Polski, wydanych przez oenzetowski Komitet Przeciwko Torturom.

Organizacje pozarządowe broniące praw człowieka są zadowolone z rekomendacji dla Polski, wydanych przez oenzetowski Komitet Przeciwko Torturom.

Jak podała w poniedziałek Helsińska Fundacja Praw Człowieka, najważniejsze rekomendacje to wprowadzenie ustawowej definicji tortur, ułatwienia w dostępie do adwokata dla osób zatrzymanych, zakończenie śledztwa w sprawie domniemanych tajnych więzień CIA oraz ograniczenie możliwości umieszczania w aresztach i ośrodkach cudzoziemców, w tym dzieci.

W październiku br., w trakcie sesji Komitetu w Genewie, przedstawicieli polskiego rządu pytano m.in. o sprawę więzień CIA, warunki w więzieniach, a także w ośrodkach strzeżonych dla cudzoziemców oraz nadużywanie siły przez policję. HFPC przedstawiła Komitetowi kompleksowy raport z komentarzem do stanowiska rządu. Własny raport przedstawiła także Amnesty International.

"Jesteśmy bardzo zadowoleni z wypracowanych przez Komitet rekomendacji. W prawie dwudziestu szczegółowych punktach Komitet wskazał na wszystkie najważniejsze kwestie związane z realizacją zakazu tortur w Polsce" - mówił dr Adam Bodnar, wiceprezes HFPC.

W rekomendacjach Komitet koncentrował się na sytuacji w polskich więzieniach, w tym na kwestię ich przeludnienia. "Komitet ponownie powtórzył rekomendacje dotyczące przeludnienia w więzieniach oraz wskazał, że władze polskie powinny bezwzględnie dążyć do ustalenia normy mieszkaniowej na poziomie 4 m kw." - dodała Katarzyna Wiśniewska, prawniczka HFPC. "W tym zakresie organy międzynarodowe są spójne i regularnie podkreślają, że polskie standardy są nie do zaakceptowania" - podkreśliła.

"Tak jak wcześniej Komitet Praw Człowieka ONZ, Rada Praw Człowieka ONZ, czy Komisarz Praw Człowieka Rady Europy, tak teraz Komitet Przeciwko Torturom wezwał Polskę do zakończenia w rozsądnym terminie śledztwa toczącego się w sprawie tajnych więzień CIA w Polsce oraz do pociągnięcia do odpowiedzialność osób zaangażowanych w tortury oraz nieludzkie traktowanie" - komentuje Draginja Nadazdin, szefowa Amnesty International w Polsce.

Znaczna część rekomendacji Komitetu poświęcona jest sytuacji cudzoziemców w Polsce. Komitet zwraca uwagę przede wszystkim na fakt, że w obecnym stanie prawnym cudzoziemiec może być wydalony z kraju zanim jego odwołanie zostanie rozpoznane przez niezawisły organ. "Komitet zaleca ograniczenie detencji cudzoziemców ubiegających się o status uchodźcy, w tym dzieci, oraz zapewnienie im dostępu do bezpłatnej pomocy prawnej" - ocenia Karolina Rusiłowicz, prawniczka HFPC. Komitet zaleca również podjęcie wszelkich możliwych działań w celu identyfikowania uchodźców, którzy są ofiarami tortur i zapewnienia im opieki. (PAP)

sta/ pz/ as/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)