Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Organizacje pozarządowe upominają się o większy budżet dla RPO

0
Podziel się:

Organizacje pozarządowe zrzeszone w Koalicji na Rzecz Równych Szans
upominają się o większy budżet dla RPO, który od tego roku pełni funkcję krajowego organu ds.
równego traktowania. O interwencję w tej sprawie proszę premiera oraz Pełnomocniczkę Rządu ds.
Równego Traktowania.

Organizacje pozarządowe zrzeszone w Koalicji na Rzecz Równych Szans upominają się o większy budżet dla RPO, który od tego roku pełni funkcję krajowego organu ds. równego traktowania. O interwencję w tej sprawie proszę premiera oraz Pełnomocniczkę Rządu ds. Równego Traktowania.

Zgodnie z przepisami ustawy o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania, Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymał nowe kompetencje w dziedzinie zwalczania dyskryminacji.

Unijne dyrektywy zobowiązują każde państwo do powołania niezależnego urzędu, który czuwałby nad przestrzeganiem zasady równego traktowania. W myśl ustawy, która weszła w życie z początkiem tego roku, RPO jest zobowiązany do analizowania, monitorowania i wspierania równego traktowania wszystkich osób, prowadzenia niezależnych badań dotyczących dyskryminacji, opracowywania i wydawania niezależnych sprawozdań i zaleceń odnośnie problemów związanych z dyskryminacją.

Organizacje zrzeszone w Koalicji na Rzecz Równych Szans alarmują jednak, że w ślad za nadaniem nowych kompetencji, nie poszły dodatkowe środki finansowe na ich realizację. Jak poinformował w poniedziałek PAP prezes Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego Krzysztof Śmiszek, Koalicja zwróciła się z prośbą i interwencję w tej sprawie do premiera Donalda Tuska oraz pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania Elżbiety Radziszewskiej.

Anna Kabulska z Biura RPO poinformowała, że prof. Irena Lipowicz już wcześniej występowała z prośbą o przydzielenie środków z rezerwy budżetowej w związku z nowymi zadaniami, a jeszcze przed wejściem w życie ustawy prosiła Marszałka Sejmu o wstrzymanie przepisów nakładających na RPO nowe obowiązki do czasu uzyskania na to środków.

"Sytuację, w której krajowy organ ds. równego traktowania nie dysponuje żadnymi środkami pozwalającymi na wspieranie ofiar dyskryminacji, uważamy za niewypełnienie zobowiązań wynikających z uczestnictwa Polski w strukturach unijnych i lekceważenie jednej z podstawowych zasad UE jaką jest równe traktowanie" - czytamy w piśmie Koalicji na Rzecz Równych Szans udostępnionym PAP. Organizacje apelują w nim, o jak najszybsze uruchomienie środków finansowych na poprawną realizację nowych obowiązków RPO.

Jak poinformował Śmiszek, o zaistniałej sytuacji została powiadomiona osobnym pismem Komisarz ds. Sprawiedliwości, Praw Podstawowych i Obywatelstwa Viviane Reding, którą organizacje poprosiły o interwencję w tej sprawie.

"Cieszę się, że organizacje pozarządowe upominają się o budżet dla RPO, ale sytuacja jest trudna, mamy kryzys i każdy musi wykonywać swoje zadania na miarę przyznanych środków" - powiedziała w rozmowie z PAP Radziszewska. Przypomniała, że rzecznik zajmował się już tą problematyką przed wejściem w życie ustawy, więc związane z nią zadania nie są całkiem nowe. Podkreśliła, że w Biurze RPO pracuje ok. 300 osób, a budżet tego urzędu nie jest mały, ponieważ sam zgłasza, jakie jest jego zapotrzebowanie.

"Rozumiem sytuację, ale nie ja odpowiadam za budżet, nie ja rozdzielam środki, choć gdyby to ode mnie zależało, chętnie bym zwiększyła budżet RPO, bo im więcej środków, tym więcej możliwości. W dobie kryzysu każda instytucja musi radzić sobie i wywiązywać się ze swoich zadań z tymi środkami, które ma" - dodała.

Koalicja na Rzecz Równych Szans to nieformalna platforma skupiająca organizacje działające na rzecz praw człowieka i promowania zasady równości. Głównym celem Koalicji jest prowadzenie merytorycznego dialogu z rządem odpowiedzialnym za opracowanie kompleksowego i skutecznego prawa antydyskryminacyjnego. Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego jest koordynatorem prac Koalicji, a w jej skład wchodzą m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Amnesty International, Fundacja Feminoteka, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Kampania Przeciw Homofobii, Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Agata Kwiatkowska (PAP)

akw/ abr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)