Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Organizator pomocy humanitarnej odebrał Gwiazdę Iraku

0
Podziel się:

Krzysztof Kołcz odebrał w środę w Poznaniu przyznawaną przez prezydenta RP
Gwiazdę Iraku. Kołcz, który był w III zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku, podczas
służby i po jej zakończeniu, organizował pomoc humanitarną dla miejscowej ludności.

Krzysztof Kołcz odebrał w środę w Poznaniu przyznawaną przez prezydenta RP Gwiazdę Iraku. Kołcz, który był w III zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku, podczas służby i po jej zakończeniu, organizował pomoc humanitarną dla miejscowej ludności.

Krzysztof Kołcz w latach 2004 - 2005 służył w III zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego, wchodzącego w skład Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Republice Iraku. Jako szef Centrum Operacji Cywilno-Wojskowych oraz Szef Zespołu Wsparcia Gubernatora i Władz Prowincji Babilon koordynował akcją humanitarną "Polskie dzieci - dzieciom irackim". Był także koordynatorem akcji pomocy dla irackich dzieci cierpiących na schorzenia wzroku i narządów ruchu.

"Bardzo sobie cenię ten okres w życiu. Można było się wykazać, szczególnie w dziedzinie niesienia pomocy humanitarnej dla ludności Iraku, w tej prowincji gdzie stacjonowały polskie wojska i to jest dla mnie najważniejsze" - powiedział PAP Kołcz.

W 2005 roku, na prośbę ówczesnego wojewody wielkopolskiego, w akcję zbiórki świątecznych prezentów dla uczniów irackich szkół włączyło się kilkadziesiąt placówek szkolnych z Poznania i powiatu poznańskiego, a także Dom Dziecka w Gnieźnie. Zebrano ponad 5 tys. tysięcy zabawek. Prezenty trafiły do irackich dzieci. Podobną akcję zbiórki przeprowadzono w 2008 r.

Kołcz jest obecnie kierownikiem Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu.

Pamiątkowe odznaczenia mające w nazwie słowo "Gwiazda" zostały ustanowione w 2007 r. nowelizacją ustawy o orderach i odznaczeniach. Gwiazda Iraku ma formę brązowego medalu w kształcie czteropromiennej gwiazdy z dwoma skrzyżowanymi mieczami. Na awersie widnieją litery "RP", na rewersie jest napis "Paci Servio" (Służę Pokojowi).

Polski Kontyngent Wojskowy Irak stacjonował w tym kraju od marca 2003 r. do października 2008 r. Miał dziesięć zmian o charakterze stabilizacyjnym, sztabowo-szkoleniowym, szkoleniowo-stabilizacyjnym i doradczo-szkoleniowym.

W całej misji irackiej udział wzięło ponad 15 tysięcy polskich żołnierzy. (PAP)

kpr/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)