Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Osama bin Laden wzywa do uprawiania ziemi i hodowli bydła

0
Podziel się

#
sprawa pomocy dla ofiar powodzi w Pakistanie
#

bEidzaNx

# sprawa pomocy dla ofiar powodzi w Pakistanie #

01.10. Stambuł (PAP/dpa,Reuterts) - Przywódca Al-Kaidy, Osama bin Laden, wystosował zaskakujące przesłanie do muzułmanów na całym świecie, wzywając ich nie do "świętej wojny", lecz do uprawy ziemi i hodowli bydła. Skrytykował też niedostateczną pomoc dla ofiar powodzi w Pakistanie.

Jedenastominutowe nagranie audio z przesłaniem bin Ladena zamieszczono w piątek na stronach internetowych, wykorzystywanych przez islamistów.

bEidzaNz

Jak pisze ze Stambułu agencja dpa, głos "brzmiący tak, jak głos bin Ladena z poprzednich nagrań wideo" uskarża się na zagrożenia związane ze zmianą klimatu i ostrzega, że grożą niedobory żywności. Krytykuje m.in. muzułmanów w Sudanie, którzy dopuścili do tego, że wielkie, żyzne ziemie leżą odłogiem, choć powinny być uprawiane.

Według bin Ladena - o ile rzeczywiście jest on autorem tego przesłania - "rodziny handlarzy powinny wysłać część swoich synów do udzielania pomocy potrzebującym i do pracy w rolnictwie".

Według dpa nagranie, w którym bin Laden mówi też m.in. o powodzi stulecia, która latem nawiedziła Pakistan, mogło powstać mniej więcej przed dwoma miesiącami.

Opisując los Pakistańczyków po katastrofalnej powodzi, bin Laden mówi o "milionach dzieci pod gołym niebem", umierających z braku wody pitnej. Ostrzega, że "ogromna zmiana klimatu (...) powoduje wielkie klęski w całym świecie islamskim" i apeluje o zwiększenie pomocy - namiotów, żywności, lekarstw - dla Pakistańczyków. Twierdzi też, że liczba ofiar zmiany klimatu jest większa niż liczba ofiar wojny.

bEidzaNF

Reuters odnotowuje, że islamskie organizacje charytatywne, w tym także te, które podejrzewa się o powiązania z radykalnymi ugrupowaniami, zaczęły dostarczać pomoc ofiarom powodzi w Pakistanie szybciej niż pakistański rząd. Przedstawiciele władz Pakistanu i USA wielokrotnie wyrażali zaniepokojenie możliwością wykorzystania przez talibów i inne radykalne ugrupowania sytuacji powodziowej do pozyskiwania rekrutów.

Bin Laden krytykuje też muzułmańskie kraje Bliskiego Wschodu, zarzucając im, że na swe armie wydają ogromne środki, nieporównywalnie większe od tego, co przeznaczają na pomoc dla Palestyńczyków.(PAP)

az/ kar/

7304781 7307348

bEidzaOa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)