Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Oscary: Statuetki powstają w Chicago

0
Podziel się

Oscary, czyli słynne statuetki przyznawane przez Amerykańską Akademię
Filmową, produkowane są od 1982 roku w zakładach R.S. Owens w Chicago, rocznie produkuje się ich
ponad 50. Od czasu pierwszej ceremonii rozdano 2701 statuetek.

bEhSmPNN

Oscary, czyli słynne statuetki przyznawane przez Amerykańską Akademię Filmową, produkowane są od 1982 roku w zakładach R.S. Owens w Chicago, rocznie produkuje się ich ponad 50. Od czasu pierwszej ceremonii rozdano 2701 statuetek.

Zarządzający firmą Scott Siegel wyjaśnia, że pracownicy nie mają pojęcia, kto otrzyma nagrodę. Statuetka do oscarowej gali pozostaje anonimowa. Wyjątkiem są honorowe Oscary, do których wcześniej przygotowują ozdobne napisy.

Ponieważ nie wiadomo, kto otrzyma nagrodę, wcześniej przygotowywane są tabliczki z nazwiskami wszystkich nominowanych osób w poszczególnych kategoriach.

bEhSmPNP

W tym roku po raz pierwszy zwycięzcy Oscarów będą mogli zabrać je ze sobą po gali, a nie, jak to było wcześniej, odsyłać do fabryki w Chicago. Ich nazwiska będą umieszczane na statuetce w Kodak Theatre w Los Angeles.

Ze względu na utrzymywane w ścisłej tajemnicy wyniki głosowania prawie 6 tys. członków Amerykańskiej Akademii Filmowej nigdy nie wiadomo, ile statuetek zostanie rozdanych w danym roku. Oscary, które nie zostaną wykorzystane, przechowywane są przez Akademię do następnego roku.

W chicagowskim zakładzie produkuje się rocznie ponad 50 Oscarów. Potem są one w tajemnicy i pod ochroną transportowane do Los Angeles.

W całej historii firma R.S. Owens odnotowała tylko jeden przypadek kradzieży. W 2000 r. 55 Oscarów zaginęło podczas transportu ciężarówką z Chicago do Hollywood. Zostały znalezione na śmietniku w koreańskiej dzielnicy Los Angeles. Sprawcami okazali się pracownicy firmy odpowiedzialnej za transport Oscarów.

bEhSmPNV

Nigdy nie ujawniono wartości nominalnej statuetki. Wiadomo, że wykonana ze stopu kilku metali i pokryta warstwą 24-karatowegoo złota, waży 3,9 kg i ma 35 cm wysokości.

Oscary, które po raz 83. zostaną rozdane w nocy z niedzieli na poniedziałek w Kodak Theatre w Los Angeles, zostały zaprojektowane w 1928 roku przez Cedrica Gibbonsa. Rok później odbyła się pierwsza ceremonia ich wręczenia. Od 1929 r. rozdano 2701 statuetek.

Z Chicago Joanna Trzos (PAP)

tos/ mlu/ hes/ bk/

bEhSmPOq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)