Notowania

iran
28.12.2009 09:28

Osiem ofiar zamieszek w Teheranie

To tragiczny bilans ulicznych starć irańskich opozycjonistów z siłami bezpieczeństwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

W trakcie ulicznych starć irańskich opozycjonistów z siłami bezpieczeństwa w Teheranie zginęło osiem osób - poinformowała irańska telewizja państwowa, powołując się na Najwyższą Radę Bezpieczeństwa Narodowego.

Wcześniej państwowe media podawały, że zamieszki, jakie wybuchły w trakcie obchodów szyickiego religijnego święta Aszury, spowodowały pięć ofiar śmiertelnych.

_ - Najwyższa Rada Bezpieczeństwa Narodowego: 8 zabitych w irańskich protestach antyrządowych _ - napis taki pojawił się na pasku informacji państwowej angielskojęzycznej telewizji Press.

Zobacz amatorskie nagranie z protestów w Teheranie:

Protestujący w czasie starć podpalili policyjny motocykl. By rozpędzić demonstrantów wznoszących antyrządowe okrzyki, irańskie siły bezpieczeństwa użyły gazu łzawiącego. Potem otworzyły ogień. W centrum Teheranu rozlokowano wcześniej setki policjantów z oddziałów prewencji i funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa, których zadaniem było nie dopuścić do antyrządowych demonstracji.

Aszura upamiętnia męczeńską śmierć imama Husajna - wnuka Mahometa i syna protoplasty szyizmu, imama Alego.
Pół roku po uznanych za sfałszowane wyborach prezydenckich z 12 czerwca antyrządowe demonstracje wybuchają też poza stolicą.

W sobotę w Isfahanie, w środkowym Iranie, siły bezpieczeństwa starły się ze zwolennikami zmarłego 19 grudnia dysydenckiego duchownego, ajatollaha Hosejna Alego Montazeriego.

    * [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
    * [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: iran, teheran, zamieszki, wiadomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz