Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Osiem ofiar zamieszek w Teheranie

0
Podziel się

To tragiczny bilans ulicznych starć irańskich opozycjonistów z
siłami bezpieczeństwa.

Osiem ofiar zamieszek w Teheranie
(PAP/EPA)
bEhKtTnV

W trakcie ulicznych starć irańskich opozycjonistów z siłami bezpieczeństwa w Teheranie zginęło osiem osób - poinformowała irańska telewizja państwowa, powołując się na Najwyższą Radę Bezpieczeństwa Narodowego.

Wcześniej państwowe media podawały, że zamieszki, jakie wybuchły w trakcie obchodów szyickiego religijnego święta Aszury, spowodowały pięć ofiar śmiertelnych.

_ - Najwyższa Rada Bezpieczeństwa Narodowego: 8 zabitych w irańskich protestach antyrządowych _ - napis taki pojawił się na pasku informacji państwowej angielskojęzycznej telewizji Press.

bEhKtTnX

Zobacz amatorskie nagranie z protestów w Teheranie:

Protestujący w czasie starć podpalili policyjny motocykl. By rozpędzić demonstrantów wznoszących antyrządowe okrzyki, irańskie siły bezpieczeństwa użyły gazu łzawiącego. Potem otworzyły ogień. W centrum Teheranu rozlokowano wcześniej setki policjantów z oddziałów prewencji i funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa, których zadaniem było nie dopuścić do antyrządowych demonstracji.

Aszura upamiętnia męczeńską śmierć imama Husajna - wnuka Mahometa i syna protoplasty szyizmu, imama Alego.
Pół roku po uznanych za sfałszowane wyborach prezydenckich z 12 czerwca antyrządowe demonstracje wybuchają też poza stolicą.

W sobotę w Isfahanie, w środkowym Iranie, siły bezpieczeństwa starły się ze zwolennikami zmarłego 19 grudnia dysydenckiego duchownego, ajatollaha Hosejna Alego Montazeriego.

bEhKtTod
bEhKtToy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)