Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
06.07.2011 14:38

Ostra wymiana zdań w PE między Ziobrą a Siwcem

# dochodzi m.in. wypowiedź Kamińskiego, brak reakcji ze strony Tuska #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi m.in. wypowiedź Kamińskiego, brak reakcji ze strony Tuska #

06.07. Strasburg (PAP) - Podczas debaty w PE z okazji polskiej prezydencji europoseł Zbigniew Ziobro (PiS) zarzucił w środę rządowi RP ograniczanie wolności mediów. Zareagował na to Marek Siwiec (SLD) mówiąc, że represje miały miejsce, gdy Ziobro był ministrem sprawiedliwości.

"To za pana rządów w Polsce masowo z mediów publicznych zwalniano dziennikarzy. Czy tylko dlatego, że byli krytyczni wobec rządu?" - pytał Tuska w Strasburgu Ziobro. Zarzucił obecnemu gabinetowi, że chciał doprowadzić "do likwidacji najbardziej prestiżowego i najczęściej cytowanego dziennika w Polsce, bo był krytyczny wobec rządu".

"To za pana rządów funkcjonariusze służb specjalnych uzbrojeni w broń ostrą wkroczyli do mieszkania internauty, studenta, tylko dlatego, że prowadził krytyczną wobec władzy stronę internetową, by go zastraszyć i zarekwirować komputer" - dodał.

Na tę wypowiedź zareagował europoseł Siwiec. "Czy pamięta pan rząd, w którym był pan ministrem sprawiedliwości, gdy uzbrojone bandy atakowały ludzi? W Polsce o szóstej rano zamykano ludzi do więzienia, a jedna z pań, którą chcieliście zamknąć, popełniła samobójstwo. Czy dobrze pamiętam, że był pan wówczas ministrem sprawiedliwości, czy się pomyliłem?" - pytał Siwiec.

Ponownie zabrał głos Ziobro, przyznając, że za rządów PiS zdarzało się, że policja i służby specjalne wkraczały, ale do ludzi władzy podejrzanych o korupcję. "My walczyliśmy z korupcją, a wy walczycie z kim: walczycie z internautami, którzy krytykują władzę" - mówił Ziobro.

Później podczas debaty kilkakrotnie doszło do wymiany zdań między polskimi europosłami z różnych partii politycznych, także między Michałem Kamińskim (PJN) i Zbigniewem Ziobrą o dopłaty dla rolników. Kamiński skrytykował deputowanych PiS: "Ja bardzo popieram eksport z Polski, natomiast nie popieram eksportu obciachu z naszego kraju" - powiedział.

Jacek Protasiewicz (PO) przeprosił za to, że "europosłowie przenoszą na forum PE kampanię wyborczą i prowadzą polsko-polskie spory". "Człowieku, nie wypada" - zwrócił się do Ziobry. Ubolewał też w tej sprawie Marek Migalski (PJN), ale jego zdaniem, "przyczyną tego jest Tusk, który zdecydował się na wybory podczas prezydencji".

Przysłuchujący się tym wystąpieniom premier nie zareagował; kamery pokazały go, gdy rękami zakrywał twarz. Gdy Tusk zabrał głos na zakończenie debaty, też nie odniósł się do zarzutów o gwałcenie wolności mediów w Polsce. Także później, pytany przez dziennikarzy, czy zachowanie niektórych posłów opozycji na forum PE, to rzeczywiście eksport obciachu, powiedział: "Sami to oceńcie".

Ze Strasburga Inga Czerny i Patrycja Loose (PAP)

icz/ pat/ az/ ap/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz