Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ostrów Wlkp.: Synagoga wyróżniona w konkursie "Zabytek Zadbany"

0
Podziel się:

Zabytkowa mauretańska synagoga w Ostrowie Wielkopolskim została
wyróżniona w organizowanym przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego konkursie "Zabytek
Zadbany".

Zabytkowa mauretańska synagoga w Ostrowie Wielkopolskim została wyróżniona w organizowanym przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego konkursie "Zabytek Zadbany".

"To prestiżowy konkurs, doceniono nienaruszoną substancję zabytkową obiektu. Wyróżnienie przyznano w kategorii adaptacja obiektów zabytkowych" - powiedział prezydent miasta Jarosław Urbaniak.

W konkursie nagradzane są najlepsze przykłady utrzymania, konserwacji, rewitalizacji i zagospodarowania obiektów zabytkowych w Polsce. Nadzór nad nim sprawuje generalny konserwator zabytków.

"To bardzo profesjonalny konkurs, odbywający się od 1975 r. W komisji konkursowej zasiadają konserwatorzy" - powiedział Urbaniak. Według niego, doceniono jakość i zakres prac konserwatorskich, restauratorskich i budowlanych w ostrowskiej synagodze.

Konserwator zabytków w Ostrowie Elżbieta Wolniewicz-Kukuła oceniła, że synagogę wyróżniono m.in. za nienaruszoną substancję zabytkową i wnętrze z wbudowanymi dwukondygnacyjnymi emporami (balkonami). Według niej, komisja konkursowa doceniła też zagospodarowanie terenu wokół synagogi.

W tym roku ostrowski obiekt znalazł się również w finale piątej edycji konkursu "Polska pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich" w kategorii "Zabytek". Jest to jedyny obiekt w regionie, który uzyskał nominację w tym konkursie, organizowanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Renowacja ostrowskiej synagogi trwała 19 miesięcy i zakończyła się w 2011 r. Wybudował ją w latach 1857-1860 Moritz Lande. W obiekcie powstało Forum Synagoga, które służy celom kulturalnym. Odnowienie synagogi kosztowało około 7 mln zł. Koszty renowacji zniszczonego po wojnie obiektu pokryła w 70 proc. UE.

Według znawców, ostrowska świątynia należy do najpiękniejszych tego typu bożnic w Europie. Jej pierwowzorami były okazałe synagogi na terenie Prus (Berlina, Lipska, Drezna, Kolonii, Kassel) oraz Budapesztu i Wiednia, które przybrały styl mauretański, czerpiący także z biblijnych opisów świątyni Salomona w Jerozolimie.

Miasto kupiło synagogę od Gminy Żydowskiej Wyznaniowej we Wrocławiu w 2006 r. Jest jedną z nielicznych na ziemiach polskich, której bryła przetrwała nienaruszona dwie wojny światowe i okres powojenny.

Obecnie w synagodze jest sala koncertowa dla około 150 osób, a empory wykorzystywane są jako galerie. W obiekcie mogą odbywać się przedstawienia teatralne i wystawy. Właścicielem synagogi jest Ostrowskie Centrum Kultury.

Jak poinformowała w czwartek PAP Sylwia Nowicka z biura prasowego ostrowskiego magistratu, konkurs ma na celu promowanie opieki nad zabytkami, prezentację i upowszechnianie wzorów ich najlepszego utrzymania i rewitalizacji oraz popularyzację wiedzy o właściwym postępowaniu z zabytkami architektury.(PAP)

zak/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)