Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Otwarto Muzeum Fryderyka Chopina

0
Podziel się:

#
dochodzą m.in. wypowiedzi Dąbrowskiego i Sułka
#

# dochodzą m.in. wypowiedzi Dąbrowskiego i Sułka #

01.03. Warszawa (PAP) - W 200. rocznicę urodzin Chopina, po gruntownym remoncie i modernizacji, otwarto w poniedziałek Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. "To najnowocześniejsze muzeum biograficzne w Europie czy też na świecie" - powiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski.

W uroczystości uczestniczyli m.in. prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

"Pamiętam, jak dwa lata temu byłem w tym miejscu. Tego budynku po mojej lewej stronie (Centrum Chopinowskie - PAP) nie było, a budynek po mojej prawej stronie (Muzeum Fryderyka Chopina - PAP) miał zaledwie 800 metrów powierzchni użytkowej. Rok Chopina zbliżał się nieubłaganie i wydawało się, że skala tych przygotowań jest tak duża, że niemożliwa do zrealizowania. Jednak udało się" - ocenił minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Teraz - jak podkreślił - Muzeum Fryderyka Chopina dysponuje nieporównywalnie większą przestrzenią, a obok Zamku Ostrogskich, w którym Muzeum się mieści, stanął nowy gmach: Centrum Chopinowskie, połączone z Zamkiem podziemnym korytarzem. W Centrum mieści się siedziba instytucji chopinowskich, a także m.in. punkt informacji turystycznej, fonoteka, biblioteka i kawiarnia.

"Chopinowi należy się ten +dom w Warszawie+ (...), bo trudno nazwać tę instytucję tylko placówką muzealną" - ocenił szef resortu kultury. "Bardzo zależało mi na tym, aby ta uroczystość odbywała się w 200. rocznicę urodzin Chopina. Kiedy Chopin mieszkał w Warszawie, ten budynek nie miał drugiego piętra, ale Chopin na pewno tędy się przechadzał, bo Chopin kochał Warszawę" - mówił Zdrojewski.

Prezydent Lech Kaczyński zwrócił uwagę, że Muzeum Fryderyka Chopina jest tak samo potrzebne jak Muzeum Powstania Warszawskiego. "Te muzea były bardzo Polsce potrzebne - polskiej historii. (...) Muzeum Fryderyka Chopina to element polityki, która nie wszystkim się podoba, polityki historycznej. Musimy jednak pokazywać światu naszą tożsamość, a jest to nie tylko historia walk, (...) ale też historia polskiej kultury" - zaakcentował Kaczyński.

"To właśnie w muzyce Polska i Polacy odnieśli w historii największe sukcesy. Fryderyk Chopin to przykład numer 1, ale mamy też przecież Szymanowskiego, Pendereckiego, Lutosławskiego - wielu innych współczesnych i dawnych twórców muzyki, którzy mają swe miejsce w historii. Chopin zajmuje jednak miejsce szczególne. (...) Chopin był - w sensie etnicznym - pół Francuzem, pół Polakiem i pamiętamy o tym oczywiście, ale jego muzyka to muzyka tylko i wyłącznie polska, o tym też chcemy pamiętać" - podkreślił.

"Chopin był warszawiakiem, tutaj spędził młodość, dzieciństwo, tutaj się uczył, miał zaledwie 7 miesięcy, kiedy przyjechał z Żelazowej Woli do Warszawy i tu spędził 20 lat, czyli większość swego życia. Tu się ukształtował jako kompozytor jako człowiek. (...) Z radością witam to Muzeum" - powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

"Muzeum ma trzy cele: pokazać Chopina, przetłumaczyć Chopina tą przestrzenią i dotrzeć do wszystkich. (...) Zapraszam wszystkich do przejścia przez ten pomost między przeszłością a teraźniejszością. Wszyscy kochamy muzykę Chopina, my próbujemy to pokazać" - mówiła kurator Muzeum Alicja Knast. Jak podkreśliła - każdy gość otrzyma bilet, w którym będzie zakodowana informacja na temat preferencji widza. W zależności od jego decyzji i potrzeb dobrany zostanie dla niego odpowiedni profil zwiedzania i cztery poziomy narracji: podstawowy, zaawansowany, dla dzieci i niedowidzących. Zgodnie z ideą muzeum można poznawać Fryderyka Chopina m.in. z perspektywy jego twórczości, życia osobistego lub poprzez historię kobiet jego życia, bez narzuconej trasy zwiedzania.

"Myślimy raczej o jednym zwiedzającym i jego komforcie zwiedzana, niż o grupie zwiedzających. (...) Chcemy by codziennie zwiedzała muzeum mała ilość osób, planujemy że będzie to około 100 osób. Dlatego chcemy by bilety były rezerwowane z wyprzedzeniem" - tłumaczyła Knast.

Autorami adaptacji i rewitalizacji budynku jest pracownia architektoniczna Jarosław Grzegory i Partnerzy Architekci. Grzegory mówił w poniedziałek, że "najbardziej niezwykłe było projektowanie w piwnicach Zamku". "Od początku zauważyliśmy, że te zagrzybiałe, zapleśnione, mokre, nieużytkowe przestrzenie pod tarasem niosą ze sobą ogromny potencjał architektoniczny" - mówił Jarosław Grzegory. "+Inna bajka+ to pomieszczenia wyższych kondygnacji, w których z siermiężnych klasycystycznych detali udało się - po zeskrobaniu tysięcy warstw farby i zabiegach konserwatorskich - wydobyć piękno bardzo wysublimowanych detali sztukatorskich, złoceń" - opowiadał architekt.

Szef Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Andrzej Sułek starał się odpowiedzieć na pytanie czym Muzeum Fryderyka Chopina różni się od innych placówek biograficznych w kraju. "W przedostatniej sali tego muzeum wystawiony jest pewien dokument urzędowy - paszport Chopina. Dowiadujemy się wielu informacji - że Chopin mierzył ok. 170 cm, miał jasne włosy, oczy szaroniebieskie, usta niezbyt wydatne (...) Sam dokument w gruncie rzeczy nie przybliża nas w żaden sposób do postaci. W gruncie rzeczy każda kartka papieru pozostaje tylko pożółkłą kartką papieru, jeśli nie jest wpisana w pewien kontekst. Mam głębokie przekonanie, że to muzeum buduje wyjątkowy kontekst postaci - emocjonalny, powodujący, że odwołujemy się do wzruszeń" - ocenił Sułek.

"To szczególne miejsce w Warszawie wyznaczone trzema obiektami: Muzeum Chopina, Centrum Chopinowskim i Uniwersytetem Chopina - będzie być może najpiękniejszą przestrzenią w Warszawie dedykowaną muzyce i Chopinowi" - ocenił przewodniczący Komitetu Obchodów Chopin 2010 Waldemar Dąbrowski.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, która odbyła się tuż po otwarciu Muzeum, minister kultury podpisał dokument, na mocy którego Narodowy Instytut Fryderyka Chopina otrzyma ze środków UE 10 mln euro przeznaczone na "zamknięcie projektu Muzeum".

Prace przy przebudowie siedziby dawnego Muzeum trwały od roku 2005. Zabytkowe wnętrza Zamku Ostrogskich, w którym mieści się muzeum, zostały gruntownie zmodernizowane, a muzealna przestrzeń wraz z nową salą koncertową zwiększyła się prawie dwukrotnie.

Autorami koncepcji wystawy Muzeum Fryderyka Chopina są Ico Migliore i Mara Servetto z mediolańskiej pracowni Migliore+Servetto. Zaprojektowali oni także nowo logo Muzeum.

Na powierzchni ponad 4600 metrów kwadratowych zostaną zaprezentowane ekspozycje dotyczące życia i twórczości artysty. Dzięki multimedialnym salom wystawienniczym każdy zwiedzający będzie mógł sam i według własnego uznania przechodzić przez kolejne etapy życia Fryderyka Chopina. Pomoże w tym specjalny chip, który posłuży jako klucz i indywidualny przewodnik po wystawie.

W jednym z pomieszczeń znajdzie się kolorowy pokój dla dzieci, w innych - kapsuła do odsłuchiwania kompozycji Chopina i paryski salon Chopina. Dzięki nowoczesnej technologii - płaskim ekranom, projektorom, setkom ukrytych głośników, ale też kopiom dziewiętnastowiecznych mebli - będzie można zobaczyć m.in. jak wyglądał pokój małego Fryderyka w Żelazowej Woli, a nawet poczuć zapach fiołków, który kompozytor uwielbiał czuć w swoim paryskim domu.

Oprócz utworów Chopina w Muzeum będzie można usłyszeć także dźwięki, jakie towarzyszyły Chopinowi w codziennym życiu, np. gwar paryskich ulic, rozmowy po polsku i po francusku, krzyki zdenerwowanego nauczyciela gry na fortepianie czy dźwięk odstawianej filiżanki.

Kolekcja Muzeum Fryderyka Chopina liczy obecnie ponad 5 tys. obiektów, wśród których znajdują się autografy i pierwodruki dzieł Chopina, jego korespondencja, pamiątki, dokumenty, ważne edycje dzieł kompozytora i jemu współczesnych oraz obrazy, grafiki i rzeźby.

Dla zwiedzających Muzeum będzie czynne od kwietnia. Bilety będą kosztować 22 zł, wtorek będzie dniem bezpłatnym. Będzie też specjalny program cenowy dla szkół i grup. Bilety będzie można rezerwować na dany dzień i godzinę przez internet lub osobiście w kasie Muzeum.(PAP)

agz/ hes/ bk/ ls/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)