Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Otwarto wystawę "Tu polskie radio 1925-2010"

0
Podziel się:

Prawie 400 fotografii, plakaty, nagrania, pamiątki znalazły się na wystawie
zorganizowanej z okazji 85-lecia obchodzonego właśnie przez Polskie Radio. Wystawę "Tu Polskie
Radio 1925-2010" otwarto w czwartek na warszawskim Zamku Królewskim.

Prawie 400 fotografii, plakaty, nagrania, pamiątki znalazły się na wystawie zorganizowanej z okazji 85-lecia obchodzonego właśnie przez Polskie Radio. Wystawę "Tu Polskie Radio 1925-2010" otwarto w czwartek na warszawskim Zamku Królewskim.

85 lat temu - 1 lutego 1925 roku o godzinie 18.00 - w eter popłynęły słowa: "Tu Próbna Stacja Radioznawcza Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie, fala 385 metrów", wypowiedziane przez inżyniera Romana Rudniewskiego. Ten dzień uznany został za początek polskiej radiofonii. Dwa lata później rozpoczęły pracę rozgłośnie regionalne w Krakowie, Poznaniu i Katowicach.

Wystawa na Zamku Królewskim przybliża 85-letnią historię Polskiego Radia. Znalazło się na niej 390 fotografii, kilkadziesiąt plakatów, pamiątki pracowników, odbiorniki radiowe i mikrofony z okresu międzywojennego, scenariusze słuchowisk, a także replika powstańczej radiostacji "Błyskawica", udostępniona przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Na wystawie wyświetlane są też fragmenty kronik filmowych oraz unikalne nagrania ze zbiorów Archiwum Polskiego Radia.

Wystawa składa się z pięciu części. Pierwsza z nich to "Prolog" do historii Polskiego Radia. Część druga, zatytułowana "Dekady", bogata w fotografie i dokumenty, ukazuje historię radia na przestrzeni dziesięcioleci. Prezentowane są tutaj m.in. studio spikerskie oraz galeria portretów spikerów radiowych, którzy pracowali w rozgłośni w czasie obrony Warszawy w 1939 roku. Tutaj także znajdują się płyty ze słynnymi przemówieniami Stefana Starzyńskiego do mieszkańców Warszawy. W tej części wystawy znalazł się również portret Zygmunta Chamca - założyciela i pierwszego dyrektora Polskiego Radia w latach 1925-1935, przekazany ostatnio Polskiemu Radiu przez wnuka Chamca - Andrzeja Tarnowskiego.

Trzecia część wystawy, "Gatunki", poświęcona została działalności misyjnej radia. W dziale "Muzyka" można zobaczyć zdjęcia orkiestr i chóru Polskiego Radia, aranżację studia muzycznego, galerię fotografii kompozytorów z autografami dla radia, partytury, plakaty.

Kolejny dział, "Teatr", to makieta radiowego studia teatralnego z akcesoriami do imitowania dźwięków, oraz zbiór eksponatów, wśród których znajdą się np. listy od słuchaczy czy scenariusze słuchowisk. W "Edukacji" znalazły się zdjęcia wybitnych naukowców współpracujących z Polskim Radiem, fotografie upamiętniające akcje związane z popularyzacją nauki, wydawnictwa radiowe, plakaty.

Kolejna część wystawy to "Nagrody", poświęcona nagrodom przyznawanym przez Polskie Radio - Splendorom, Diamentowym Batutom, Złotym i Diamentowym Mikrofonom, Nagrodom Muzycznym. Tematem piątej części wystawy jest "Technika", gdzie znalazły się radioodbiorniki, sprzęt techniczny taki jak mikrofony, magnetofony, statywy, drutofony, ale też filmy o współczesnej technice radiowej, eksponaty przybliżające historię powstania stereofonii, a także najnowocześniejsze radioodbiorniki cyfrowe. Instalacje nadająca fragmenty niedawno nagranego słuchowiska "Kartoteka" Tadeusza Różewicza pokazuje walory tzw. dźwięku okólnego, wielokanałowego, który jest przyszłością radia.

Wystawę można zwiedzać do 17 października. (PAP)

aszw/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)