Notowania

kopacz
21.11.2008 15:22

OZZL: minister Kopacz kłamała w sprawie zarobków lekarzy

(dochodzi m.in. informacja o liście OZZL do premiera)

Podziel się
Dodaj komentarz

(dochodzi m.in. informacja o liście OZZL do premiera)

21.11.Warszawa (PAP) - Minister zdrowia Ewa Kopacz przedstawiła w Sejmie nieprawdziwą informację o wysokości wynagrodzeń lekarzy - oświadczył w piątek Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy.

OZZZ w oświadczeniu nawiązał do czwartkowej wypowiedzi Kopacz. O wynagrodzeniach lekarzy mówiła ona w czasie sejmowej debaty po informacji premiera Donalda Tuska o dokonaniach jego rządu po roku pracy.

"Informacja pani minister o płacach lekarskich jest nieprawdziwa. Wysokość płac - podawana jako wartości średnie - jest bardzo zawyżona. (...) Zwracamy uwagę, że takie kłamstwa podważają wiarygodność całego rządu, premiera i programu reformy opieki zdrowotnej. Jeśli ktoś kłamie w sprawie płac lekarzy, dlaczego nie miałby kłamać w sprawie np. przekształceń szpitali" - pisze OZZL w oświadczeniu przesłanym w piątek PAP.

Związek dodaje, że płaca zasadnicza lekarza specjalisty zatrudnionego na umowę o pracę, bez dyżurów wynosi obecnie najczęściej od 3,5 tys zł do 4,5 zł brutto, co z dodatkami daje kwotę od 3,8 tys zł do 5,5 tys zł brutto (czyli ok. 2,6-3,6 tys zł netto).

"Oczywiście są również - rzadziej - kwoty niższe lub wyższe. Podana przez minister zdrowia kwota 7211 zł oznacza płacę zasadniczą ok. 6-6,5 tys złotych brutto, co jest absolutnym wyjątkiem, a nie regułą. Podobnie sfałszowane są informacje dotyczące płac innych grup lekarzy" - piszą związkowcy.

OZZL podkreśla, że jeżeli płace lekarskie są takie, jak podaje minister zdrowia, to związek postuluje aby wpisać podane kwoty do ustawy o wynagrodzeniach lekarskich, "co nie spowoduje przecież żadnych kosztów".

Związkowcy skierowali też w piątek list do premiera Donalda Tuska, w którym domagają się, aby spowodował, "żeby pani minister zdrowia Ewa Kopacz zaprzestała podawania kłamliwych informacji o wynagrodzeniach lekarskich".

"Taka dezinformacja społeczeństwa przez panią minister (która podąża śladem swoich poprzedników) trwa już dłuższy czas" - podkreśla OZZL.

Związek skierował w tej sprawie listy również do: szefa doradców premiera Michała Boniego i przewodniczącego klubu PO Zbigniewa Chlebowskiego.

Kopacz mówiła w czwartek w Sejmie, że ponad 7 tys. zł zarabia miesięcznie lekarz z drugim stopniem specjalizacji, a średnie zarobki starszej pielęgniarki to około 3 tys. zł. Jej zdaniem, pokazuje to, że nie można mówić o patologii w przypadku zarobków w służbie zdrowia.

Jak podkreślała minister zdrowia, jeszcze rok temu lekarze rezydenci (po stażu) zarabiali brutto 1747 zł; w roku 2008 natomiast ich płace wzrosły do 2473 zł. Dodała, iż według założeń budżetu na przyszły rok, lekarze - rezydenci będą zarabiali, w pierwszej części swej rezydentury - 3600 zł, czyli o 1100 zł więcej; w drugiej zaś o 1890 zł więcej. (PAP)

pro/ pz/ jbr/

Tagi: kopacz, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz