Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pablo Neruda został zabity? Będzie ekshumacja noblisty

0
Podziel się

Sąd chilijski zarządził ekshumację szczątków laureata literackiej
Nagrody Nobla Pablo Nerudy, która ma być częścią dochodzenia w sprawie przyczyny śmierci poety.

Pablo Neruda został zabity? Będzie ekshumacja noblisty
(Desconocido/Public Domain)
bEhCnTOt

Sąd chilijski zarządził ekshumację szczątków laureata literackiej Nagrody Nobla Pablo Nerudy, która ma być częścią dochodzenia w sprawie przyczyny śmierci poety. Neruda zmarł w 1973 roku tuż po zamachu stanu w Chile; niektórzy utrzymują, że go zamordowano.

Rodzina Pablo Nerudy zawsze utrzymywała, że poeta zmarł w klinice w Santiago z powodu zaawansowanego stadium raka prostaty. Miał 69 lat.

Przed dwoma laty w Chile wszczęto dochodzenie z powodu zeznań kwestionujących twierdzenie, że Neruda zmarł na raka. W maju 2011 roku były sekretarz i kierowca poety Manuel Araya oświadczył, że noblista został zamordowany, bo nie chciano dopuścić, aby na wychodźstwie stał się głośnym przeciwnikiem dyktatury Augusto Pinocheta, która trwała do roku 1990. Neruda miał powiedzieć, iż zaalarmował go tajemniczy zastrzyk, który mu zrobiono w środku nocy w klinice.

bEhCnTOv

Zdaniem ekspertów śmiertelne następstwa iniekcji byłyby bardzo trudne do udowodnienia, gdyż po tak długim czasie potencjalna trucizna mogłaby okazać się nie do wykrycia.

W czasie zamachu stanu zginął przyjaciel Nerudy, ówczesny socjalistyczny prezydent Chile Salvador Allende. W roku 2011 jego szczątki ekshumowano w ramach śledztwa sądowego, którego celem było ustalenie, czy w dniu zamachu stanu 11 września 1973 roku Allende popełnił samobójstwo, czy też został zamordowany. Eksperci ustalili, że popełnił samobójstwo.

Czytaj więcej w Money.pl
Miliarder przebija Nobla. Będę nagrody Tangów Tajwański miliarder poinformował w poniedziałek o utworzeniu azjatyckiego odpowiednika nagród Nobla.
Bilet Wałęsy i unikalne pamiątki trafią do ECS Bilet lotniczy na nazwisko Lecha Wałęsy oraz unikalne zdjęcia z wyjazdu delegacji "Solidarności" do Japonii w maju 1981 r. - to niektóre z nowych archiwaliów Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.
Kontrowersyjny Nobel wręczony. Był tam Tusk Szefowie trzech głównych instytucji unijnych, odebrali w Oslo tegoroczną Pokojową Nagrodę Nobla.
bEhCnTOW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)