Notowania

grypa
12.08.2009 17:31

Pacjenci z podejrzeniem grypy - osobno lub w maseczce

Pacjenci z objawami grypy powinni być oddzieleni w poczekalni od innych pacjentów lub nosić maseczki - informuje Ministerstwo Zdrowia po środowym posiedzeniu komitetu pandemicznego, który wprowadził nowe zasady postępowania wobec osób z objawami grypopodobnymi.

Podziel się
Dodaj komentarz

Pacjenci z objawami grypy powinni być oddzieleni w poczekalni od innych pacjentów lub nosić maseczki - informuje Ministerstwo Zdrowia po środowym posiedzeniu komitetu pandemicznego, który wprowadził nowe zasady postępowania wobec osób z objawami grypopodobnymi.

Resort zdrowia rekomenduje, by osoby z objawami grypy zgłaszały się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Jeśli lekarz nie może przyjąć pacjenta natychmiast, powinien on czekać na badanie oddzielnie od innych pacjentów lub nosić maseczkę.

Zaleca się też, by osoba, która ma jeden lub więcej objawów grypy ograniczyła, w miarę możliwości, bliskie, w tym intymne, kontakty z innymi osobami i niezwłoczne zgłosiła się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Lekarz ma ustalić, czy pacjent w ostatnich siedmiu dniach odbył podróż zagraniczną do jednego z krajów, w których grypa A/H1N1 szerzy się w populacji, albo czy pozostawał w kontakcie bezpośrednim w tym okresie z osobą lub osobami, podejrzanymi o zachorowanie na nową grypę.

Jeśli lekarz podejrzewa zakażenie wirusem tzw. świńskiej grypy, decyduje o leczeniu w warunkach domowych lub hospitalizacji - zależnie od stanu pacjenta. Ministerstwo rekomenduje leczenie w warunkach domowych. Leczenie w szpitalu zakaźnym powinno dotyczyć w pierwszej kolejności ciężkich przypadków zachorowań.

Jeżeli lekarz zaleci leczenie w domu, przekazuje choremu lub jego opiekunom zalecenia dotyczące opieki nad chorym na grypę, w tym o podstawowych środkach ograniczających szerzenie się zakażeń (częste mycie rąk, unikanie kontaktu twarzą w twarz, higiena kaszlu). Informuje też pacjenta, iż w przypadku wystąpienia objawów grypy u innych domowników oni także powinni niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

W razie decyzji o hospitalizacji, lekarz ma kierować chorego do najbliższego szpitala lub oddziału zakaźnego. W szpitalu przeprowadza się testy na obecność wirusa grypy pobierając od pacjenta materiał do badania metodą biologii molekularnej (RT PCR)i przesyła do laboratorium.

Resort zaleca też, by osób z objawami grypowymi nie przewozić środkami transportu zbiorowego. Pojazdy, którymi przewożono chorych lub osoby z podejrzeniem grypy, należy poddać zabiegom sanitarno-higienicznym np. zmywaniu powierzchni z użyciem detergentów.

Wirus A/H1N1 to nowy szczep - mieszanka świńskich, ludzkich i ptasich wirusów grypy. Objawy nowej grypy są podobne do towarzyszących grypie sezonowej. Występuje gorączka, osłabienie, brak apetytu, kaszel, a u niektórych osób także katar, ból gardła, nudności, wymioty i biegunka.

Wirus nowej grypy dotarł dotychczas do ok. 160 krajów, gdzie zmarło ok. 800 ludzi, jednak w większości przypadków choroba przebiega łagodnie i nie wymaga hospitalizacji. W Polsce odnotowano ponad 100 zachorowań.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przewiduje, że pierwsze dawki szczepionki przeciwko świńskiej grypie powinny być gotowe dla północnej półkuli wczesną jesienią.

We wtorek rząd przyznał Ministerstwu Zdrowia ponad 2,5 mln zł na dofinansowanie zadań związanych z przeciwdziałaniem pandemii świńskiej grypy. Pieniądze są przeznaczone na sprzęt diagnostyki wirusologicznej i molekularnej dla laboratoriów wojewódzkich stacji sanepidu. (PAP)

brw/ pz/ jbr/

Tagi: grypa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz