Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pakistan: Dymisja sekretarza obrony; reakcja armii może być groźna

0
Podziel się:

#
zdymisjonowany emerytowany generał był sekretarzem obrony; dochodzą reakcje armii, komentrze i
wypowiedzi
#

# zdymisjonowany emerytowany generał był sekretarzem obrony; dochodzą reakcje armii, komentrze i wypowiedzi #

11.01. Islamabad (PAP/AP, Reuters, AFP) - Premier Pakistanu Yousuf Raza Gilani zdymisjonował w środę sekretarza obrony gen. Naeema Khalida Lodhi - podała lokalna telewizja. Decyzja najprawdopodobniej sprowokuje groźną reakcję armii, która stanowi w tym kraju poważną siłę polityczną - pisze Reuters.

Kancelaria premiera wydała komunikat, wyjaśniający, że sekretarz ministerstwa obrony został zdymisjonowany za "poważne wykroczenia i nielegalne działania, które doprowadziły do nieporozumień" między instytucjami państwa.

Emerytowany generał postrzegany był jako przedstawiciel armii w cywilnym rządzie - wyjaśnia agencja AP, dodając, że premier oskarżył go również o pogwałcenie konstytucji.

Dzięki wojskowym koneksjom Lodhi miał wpływy bardziej rozległe niż minister obrony Chaudhry Ahmed Mukhatar - dodaje Reuters.

Armia zareagowała w środę ostrzegając przed "poważnymi konsekwencjami" decyzji premiera. Jak powiedział Reuterowi wysokiej rangi anonimowy oficer, napięcia między rządem a pakistańską armią "są bardzo poważne".

Decyzja Gilaniego zapadła w okresie eskalacji konfliktu między władzami cywilnymi a pakistańską generalicją - przypomina agencja.

Tłem konfliktu między rządem w Islamabadzie a armią jest reakcja cywilnych władz na opublikowaną 10 października w gazecie "Financial Times" notatkę dyplomatyczną adresowaną do ministerstwa obrony USA, której autorem miał być ambasador Pakistanu w USA Husain Haqqani. Z notatki wynikało, że Islamabad obawiał się zamachu stanu. Tekst, w którym przytoczono notatkę, napisał dla "FT" pakistański biznemen Mansoor Ijaz.

Notatka była podobno przekazana Pentagonowi, wraz z prośbą o pomoc USA w udaremnieniu puczu w Pakistanie. Zamach miał nastąpić wkrótce po operacji amerykańskich komandosów w Pakistanie, podczas której zabity został przywódca Al-Kaidy Osama bin Laden.

Dowódca armii generał Ashfaq Pervez Kayani powiedział po opublikowaniu tej informacji, że wszelkie spekulacje na temat planowania przez wojsko przejęcia władzy w kraju są bezpodstawne.

Reuters wyjaśnia, że Haqqani uznawany jest za bliskiego sojusznika prezydenta Pakistanu Asifa Alego Zardariego, który zawsze był wrogo postrzegany przez armię, jako radykalny zwolennik zwierzchności władz cywilnych nad siłami zbrojnymi.

Jednak premier powiedział wówczas, że armia nie może działać jak "państwo w państwie" i wspominał o ewentualnych spiskach wymierzonych w rząd, choć nie oskarżył o to bezpośrednio sił zbrojnych.

W środę "armia energicznie przywołała premiera (...) do porządku" ostrzegając, że jego ostatnie wystąpienia mogą mieć +bolesne konsekwencje dla kraju+" - pisze AFP. Generalicja odniosła się do wywiadu, którego udzielił Gilani chińskiemu dziennikowi. Powiedział w nim, że armia przekracza swe uprawnienia, by wpłynąć na śledztwo w sprawie skandalu wywołanego notatką, zwanego "memogate".

Według generalicji nie mogły paść cięższe oskarżenia niż te, które Gilani wygłosił pod adresem "dowódcy sił zbrojnych i szefa ISI (służ wywiadowczych)", ponieważ oskarżył tych oficerów o pogwałcenie konstytucji kraju" - głosi wydany w środę komunikat armii.

AP wyjaśnia, że w ramach dochodzenia w sprawie "memogate" gen. Kayani i szef agencji wywiadu generał Ahmed Shuja Pasha złożyli w sądzie oświadczenia, w których zasugerowali, że notatka cytowana w "FT" była elementem spisku przeciw pakistańskim siłom zbrojnym.

W swej 64-letniej historii Pakistan przeżył całą serię zamachów stanu dokonanych przez wojskowych, którzy sprawowali władzę przez połowę tego okresu.

Napięcia między wojskowymi a cywilnymi władzami przerodziły się już w Pakistanie "w trójwymiarową wojnę między sądami, cywilną władzą wykonawczą i siłami zbrojnymi" - powiedział profesor nauk politycznych z University of Management Sciences w Lahaur, Rasul Bakhsh Rais.

Obserwatorzy wyjaśniają, że siły przeciwne Zardariemu starają się doprowadzić do obalenia rządu przed planowanymi na marzec wyborami do Senatu, które - jak się oczekuje - dałyby partii Zardariego większość w wyższej izbie parlamentu i znaczącą siłę polityczną na następne sześć lat.(PAP)

fit/ ro/ kar/

10556300 10556220 10556315 10556309 10556710 10556611 10556455 10556652 10556710 10557177 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)