Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pakistan: Napięta sytuacja po powrocie prezydenta

0
Podziel się:

Prezydent Pakistanu Asif Ali Zardari powrócił w poniedziałek
nad ranem do kraju po kuracji, jakiej poddał się w Dubaju, pośród pogłosek, że zwrócił się do USA
o pomoc w ograniczeniu wpływów armii pakistańskiej. Według niektórych źródeł, wojskowi mieli
planować zamach stanu.

*Prezydent Pakistanu Asif Ali Zardari powrócił w poniedziałek nad ranem do kraju po kuracji, jakiej poddał się w Dubaju, pośród pogłosek, że zwrócił się do USA o pomoc w ograniczeniu wpływów armii pakistańskiej. Według niektórych źródeł, wojskowi mieli planować zamach stanu. *

Wyjazd Zardariego na leczenie 6 bm. wywołał spekulacje, że zamierza on ustąpić ze stanowiska. Nie jest jasne kiedy niepopularny prezydent, którego stosunki z niezwykle wpływowymi wojskowymi są bardzo napięte, wznowi wykonywanie swoich obowiązków.

Pozycję Zardariego znacznie osłabiło opublikowanie 10 października br. w dzienniku "Financial Times" notatki dyplomatycznej, którą miał napisać były ambasador Pakistanu w USA Husajn Haqqani. W notatce tej, która miała być przekazana Pentagonowi, zawarta jest prośba o pomoc amerykańską w udaremnieniu zamachu stanu w Pakistanie. Zamach miał nastąpić wkrótce po rajdzie amerykańskich komandosów w Pakistanie, w rezultacie którego został zabity przywódca Al-Kaidy Osama bin Laden.

Haqqani zaprzeczył jakoby był autorem tej notatki, jednak wkrótce potem podał się do dymisji.

Szef sztabu armii pakistańskiej, gen. Ashfaq Kajani wezwał do śledztwa w celu ustalenia autora notatki. W poniedziałek Sąd Najwyższy Pakistanu ma rozpatrzyć formalny wniosek w tej sprawie.

W niedzielę ok. 30 tys. islamistów domagało się potępienia Waszyngtonu i demonstrowało poparcie dla armii Pakistanu.

Reuter podkreśla, że armia pakistańska została upokorzona jednostronnym rajdem komandosów USA w maju br. na siedzibę bin Ladena, o którym nie została uprzedzona.

Stosunki amerykańsko-pakistańskie doznały kolejnego ciosu w końcu listopada br. kiedy siły lotnicze NATO zabiły omyłkowo 26 pakistańskich żołnierzy.

Napięcia między cywilnym rządem i armią praktycznie nie ustają od czasu powstania niepodległego Pakistanu, kraju który dysponuje bronią nuklearną. W ciągu swej 64-letniej historii Pakistan przeżył całą serię zamachów stanu dokonanych przez wojskowych, którzy sprawowali władzę przez połowę tego okresu. (PAP)

jm/

10430513 10430546

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)