Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pakistan: Trzech żołnierzy zabitych w Kaszmirze przez indyjskie wojsko

0
Podziel się

Trzech żołnierzy pakistańskich zginęło w środę, gdy zostali
ostrzelani przez siły indyjskie na granicy w Kaszmirze - poinformowała w czwartek pakistańska
armia.

bEiKxCJh

Trzech żołnierzy pakistańskich zginęło w środę, gdy zostali ostrzelani przez siły indyjskie na granicy w Kaszmirze - poinformowała w czwartek pakistańska armia.

Podała, że indyjskie siły otworzyły "niesprowokowany ogień" przez tak zwaną linię kontroli w dolinie rzeki Neelam, która dzieli Kaszmir między obydwa kraje.

"Żołnierze przenosili się z jednego posterunku na drugi, lecz z uwagi na złą pogodę pomylili drogę. Wtedy zostali ostrzelani z drugiej strony granicy" - powiedział rzecznik armii pakistańskiej Athar Abbas.

bEiKxCJj

Spór o Kaszmir trwa pomiędzy Indiami i Pakistanem od 1947 roku; od tego roku doszło do trzech wojen pomiędzy obydwoma krajami.

W 2003 roku Indie i Pakistan uzgodniły zawieszenie broni na granicy w Kaszmirze, jednak co jakiś czas dochodzi do sporadycznych strzałów. W styczniu tego roku obydwa kraje wznowiły proces pokojowy, zerwany po zamachu w 2008 roku w Bombaju przeprowadzonym przez islamistów z Pakistanu, w którym zginęło 166 osób. W lipcu ministrowie Indii i Pakistanu zgodzili się podjąć rozmowy na temat nowych środków budowy zaufania w sprawach nuklearnych oraz zwiększenia wymiany handlowej i ruchu przez granicę w Kaszmirze.

Oba kraje znajdują się pod presją USA, by zmniejszyć napięcie w stosunkach dwustronnych, ponieważ zdaniem Waszyngtonu ich rywalizacja ma wpływ na sytuację w Afganistanie i utrudnia zaprowadzenie tam pokoju.

Indie zarządzają południową częścią Kaszmiru, a Pakistan północną. W zamieszkanym głównie przez muzułmanów indyjskim Kaszmirze od ponad 20 lat trwa islamistyczna rebelia. Według oficjalnych danych, w jej wyniku zginęło co najmniej 47 tys. ludzi.(PAP)

bEiKxCJp

jo/ kar/

9694088 9694620

bEiKxCJK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)