Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Palikot: fundamentem bezpieczeństwa dla Polski - wprowadzenie euro

0
Podziel się:

#
dochodzi szersza wypowiedź Janusza Palikota
#

# dochodzi szersza wypowiedź Janusza Palikota #

05.03. Warszawa (PAP) - Nie dozbrajanie armii, a wprowadzenie w Polsce waluty euro jest prawdziwym fundamentem bezpieczeństwa dla kraju - przekonywał w środę lider Twojego Ruchu Janusz Palikot podczas sejmowej debaty dotyczącej sytuacji na Ukrainie.

Zdaniem szefa TR, to nie polska armia decyduje dziś o tym, że kraj jest słuchany w UE. "Jeśli dziś państwo myślicie, że Polskę uchronią zwiększone nakłady na armię w przyszłości przed tym, by (Władimir) Putin zajął Olsztyn czy Trójmiasto, to oczywiście jesteście w błędzie" - oświadczył Palikot.

"Jeśli coś jest w stanie powstrzymać Putina, co powstrzymało Putina w poniedziałek i co zmusiło go do wtorkowej niespodziewanej konferencji i rozpoczęcia rokowań i zmiany stylu, i tonu, to sytuacja na giełdzie, sytuacja rubla, to wydanie 10 mld dolarów w ciągu jednego dnia na ochronę własnej waluty. I jeśli coś dziś powoduje, że Berlin chce rozmawiać z Warszawą, a za nim inne stolice europejskie, to dlatego że wymiana handlowa Warszawy z Berlinem jest większa niż wymiana handlowa Moskwy z Berlinem - taka jest banalna prawda" - powiedział Palikot.

Zaapelował też, by wyciągnąć z tego strategiczne wnioski i "przestać udawać, że jesteśmy mesjaszem narodów, że mamy jakąś misję do spełnienia". "Jeśli Polska ma być w krwioobiegu, w samym centrum Europy i ma przez to atak na Polskę być atakiem w całą Europę, to tylko wtedy to się staje możliwe, gdy Polska ma euro. I dziś zamiast tych pięknych słów i trochę pysznych deklaracji, które usłyszałem przed chwilą, wolałbym więcej odwagi, panie premierze, we wprowadzaniu tych prawdziwych zmian" - oświadczył Palikot.

Stwierdził też, że "nie sztuką jest wydać 10 czy 20 mld na armię w sytuacji takiego zagrożenia, to dosyć populistyczne; sztuką dziś zbudować prawdziwy fundament bezpieczeństwa, a tym jest właśnie euro, a nie dozbrojenie naszej słabej armii".

Palikot podkreślił, że "to, że dziś Polska ma względnie bezpieczną sytuację w porównaniu z Ukrainą, wynika z tego, że 25 lat temu w Polsce dokonała się reforma zwana reformą Balcerowicza i Tadeusza Mazowieckiego". W jego opinii, to ta zmiana ugruntowała Polskę w poczuciu bezpieczeństwa i przynależności do zachodniej Europy. "Gdyby Ukraina dwadzieścia kilka lat temu dokonała tych samych zmian co Polska, to dziś nie trzeba byłoby telefonu z Warszawy do Berlina, wystarczyłby telefon z Kijowa do Berlina" - dodał.

Według szefa TR to, że Polska miała przez ostatnie lata tak wspaniały okres było wynikiem tego, że "stąpaliśmy po ziemi, a nie bujaliśmy w obłokach, wymachując szabelką na granicy wschodniej, południowej czy zachodniej". "Pragmatyzm, reformy, zmiany, budowanie filarów gospodarki wolnorynkowej to były podstawy, dla których dziś Polska się czuje bezpieczna. I to samo musimy dziś zafundować następnym pokoleniom" - przekonywał.

Lider TR podkreślił też, że podziela poglądu, iż ostatnie wydarzenia na Ukrainie sprawiły, że jesteśmy w innej rzeczywistości niż jeszcze kilka tygodni temu. "Coś zniknęło, jakiś rodzaj pewności się ulotnił" - stwierdził Palikot.

"Żadne nasze traktaty ani żadne przynależności nie dadzą nam żadnego poczucia bezpieczeństwa, jeśli interesy ekonomiczne nie będą powodowały, że takie bezpieczeństwo się będzie najzwyczajniej w świecie opłacało tym, od których to zależy" - powiedział. "Euro, wysokie technologie, promocja wizerunku Polski, integracja europejska, armia europejska, wspólny system energetyczny - to są dziś wyzwania, przed którymi stajemy" - mówił Palikot.

Zaznaczył, że zarówno on, jak i całe jego środowisko polityczne popiera mobilizowanie Zachodu "do przynajmniej twardej retoryki wobec Rosji". "Ale (...) apeluję o to, byśmy dokonali maksymalnego wysiłku w tym sensie, by Ukraina rozpoczęła dziś nie zbrojenie swej armii - też, bo minimalna zdolność tej armii jest potrzebna - ale przede wszystkim, by zrobiła to, co myśmy zrobili dwadzieścia kilka lat temu" - powiedział. (PAP)

sdd/ mok/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)