Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Palikot: możliwe porozumienie z Pawlakiem m.in. w sprawie VAT

0
Podziel się:

#
Dochodzi m.in. stanowisko rzecznika PSL Krzysztofa Kosińskiego
#

# Dochodzi m.in. stanowisko rzecznika PSL Krzysztofa Kosińskiego #

08.10. Warszawa (PAP) - Janusz Palikot zadeklarował po poniedziałkowym spotkaniu z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem (PSL), że możliwe jest ich porozumienie m.in. w kwestii kasowej metody rozliczania VAT. Zapowiedział kolejne, robocze spotkanie z prezesem PSL.

Rzecznik PSL Krzysztof Kosiński powiedział PAP po spotkaniu, że Pawlak przekazał Palikotowi propozycje zawarte w pakiecie ułatwień dla przedsiębiorców, opracowanych przez resort gospodarki oraz poprosił go o przedstawienie propozycji gospodarczych jego partii.

Według Palikota, rozmowa z Pawlakiem dotyczyła m.in. kasowej metody rozliczania VAT. Szef PSL proponuje rozliczenia VAT tzw. metodą kasową, która przewiduje, że podatek odprowadza się dopiero wtedy, gdy kontrahent zapłaci fakturę, nie później jednak niż 90 dni od dostawy towaru lub wykonania usługi.

"Zbudowaliśmy, moim zdaniem, większość dla tego projektu i Platforma nie będzie miała innego wyjścia, jak poprzeć projekt kasowego rozliczenia VAT. Bo tutaj Pawlak powiedział twardo, że będzie obstawał przy tym rozwiązaniu, my także przy nim obstajemy" - podkreślił Palikot na briefingu prasowym przed siedzibą resortu gospodarki.

Polityk Ruchu zadeklarował też, że z pozostałymi propozycjami, jakie przedstawił mu w poniedziałek Pawlak, zapoznają się eksperci Ruchu Palikota.

Palikot powiedział też, że po planowanym na weekend kongresie Ruchu Palikota w Krakowie ma spotkać się "roboczo" z Pawlakiem i przedstawić mu gospodarcze postulaty RP. "Tam, gdzie interes jest wspólny, intencje są takie same, żeby w obliczu kryzysu trochę podkręcić gospodarkę, tam - wydaje się - jesteśmy się w stanie porozumieć" - zadeklarował szef Ruchu Palikota.

Dopytywany, gdzie widzi taką wspólnotę interesów, Palikot odparł: "w przypadku Gowina - tam nie ulega wątpliwości i w przypadku deregulacji".

Przed spotkaniem Palikot zapowiadał, że podczas rozmowy będzie się starał m.in. namówić Pawlaka do wniosku o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. "Należy się to Gowinowi za łamanie prawa, zdaniem Krajowej Rady Sądowniczej, oraz niezajmowanie się najważniejszymi problemami, (...) a mianowicie skróceniem procedury sądowniczej" - mówił.

Pytany po spotkaniu, czy udało mu się przekonać Pawlaka do podpisania się pod wnioskiem o wotum nieufności, odparł, że nie znalazł u wicepremiera "zbyt dużych pokładów sympatii dla Jarosława Gowina". "Rozstaliśmy się z czymś takim, że po pierwsze PSL i Waldemar Pawlak czekają na decyzję Trybunału Konstytucyjnego, (...) czy rozporządzenie może reorganizować sądy" - powiedział.

W sobotę Gowin podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym 79 małych sądów rejonowych zostanie zniesionych i stanie się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Ludowcy chcą, by TK zbadał przepisy, na mocy których minister może dokonywać reorganizacji sądów; poselski wniosek w tej sprawie trafił do TK w czerwcu.

Z kolei Kosiński - odnosząc się do sprawy wniosku o wotum nieufności - powiedział po spotkaniu, że ludowcy "przede wszystkim skupiają się na środkach pozytywnych". Przypomniał w tym kontekście o wniosku do TK ws. sądów rejonowych. "Będziemy też wnioskować o uchylenie przez Radę Ministrów rozporządzenia ministra sprawiedliwości" - poinformował rzecznik PSL.

Palikot pytany był też, czy rozmawiał z Pawlakiem o sytuacji w rządzie, w Platformie. "Wicepremier mnie zapewnił, że to nie jest tak, jak w Platformie, nie wszystko musi być tak, jak chce Tusk, że on jest gotów w kilku sprawach gospodarczych działać niezgodnie (...) z PO, przyjmuję to jako dobrą monetę" - oświadczył Palikot.

W ubiegłym tygodniu Pawlak zapowiedział, że będzie chciał się spotkać z liderami partii politycznych. Kosiński powiedział w poniedziałek, że Pawlak spotka się z mediami po zakończeniu spotkań z liderami partii opozycyjnych. (PAP)

sdd/ laz/ stk/ eaw/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)