Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Palikot: ofiara górników z Wujka - zobowiązaniem

0
Podziel się:

Ofiara życia górników z Wujka zobowiązuje do wierności testamentowi
wolności i solidarności - powiedział we wtorek w Katowicach Janusz Palikot.

Ofiara życia górników z Wujka zobowiązuje do wierności testamentowi wolności i solidarności - powiedział we wtorek w Katowicach Janusz Palikot.

Palikot w 30. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego złożył kwiaty pod pomnikiem-krzyżem przed kopalnią Wujek. Oprócz Palikota, przyszli tam m.in. związkowcy z Sierpnia 80.

"Postanowiliśmy ten szczególny dzień, który się wpisał w pamięci każdego z nas i wszystkich ludzi w Polsce, uczcić bez uprawiania polityki - uczcić oddając cześć życiu, które zabrano ludziom pracującym w tej kopalni (...) w sposób, z którym do dzisiaj nie możemy się pogodzić" - powiedział Palikot.

"Tamta ofiara, tamta śmierć, jest dla nas wszystkich zobowiązaniem, żeby być wiernym pewnemu testamentowi tamtego czasu - testamentowi wolności i solidarności między ludźmi" - dodał.

14 grudnia 1981 r. rozpoczęły się niezależnie od siebie strajki okupacyjne w wielu dużych zakładach przemysłowych. Strajkowano w sumie w 199 zakładach (w 50 utworzono komitety strajkowe), na około 7 tys. istniejących wtedy w Polsce przedsiębiorstw.

W 40 zakładach doszło do brutalnych pacyfikacji strajków, przy użyciu oddziałów ZOMO i wojska, wyposażonego w ciężki sprzęt. Szczególnie dramatyczny przebieg miały strajki w kopalniach na Górnym Śląsku, gdzie górnicy stawili czynny opór. 16 grudnia 1981 r. w Kopalni Węgla Kamiennego "Wujek" w trakcie kilkugodzinnych walk milicjanci użyli broni palnej, zabijając 9 górników.

We wtorkowej wizycie w Katowicach Palikotowi towarzyszyli posłowie Jerzy Borkowski i Andrzej Rozenek, a także przewodnicząca śląskiego Ruchu Palikota Monika Mika. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem-krzyżem przed kopalnią Wujek, Palikot podszedł do znajdującej się przy kopalni Izby Pamięci. Wewnątrz trwało jednak nagranie telewizji publicznej przygotowującej program przed zbliżającą się 30. rocznicą krwawej pacyfikacji Wujka. Palikot powiedział, że odwiedzi jeszcze to miejsce - prawdopodobnie w styczniu.

Wraz z Palikotem kwiaty pod pomnikiem-krzyżem przed Wujkiem złożyli związkowcy z Sierpnia'80. Jak powiedział PAP szef tego związku w Katowickim Holdingu Węglowym, do którego należy Wujek, Szczepan Kasiński, Ruch Palikota poprosił związkowców z Sierpnia o towarzyszenie mu przed pomnikiem.

"Nie widzimy przeszkód - jeżeli są wspólne tematy, które trzeba załatwiać" - powiedział Kasiński.

Pytany o takie wspólne tematy Kasiński wymienił m.in. wieloletni postulat Sierpnia 80 związany z decyzjami ZUS nakazującymi górnikom odchodzącym na wcześniejsze emerytury odpracowywanie dni spędzonych na zwolnieniu chorobowym oraz dni wolnych wziętych w celu honorowego oddania krwi.

Jako "wspólne sprawy" Kasiński wskazał też "bronienie ustawy emerytalnej górników" i sprawę "wdów po górnikach, którym zabrano możliwość pobierania emerytury". "Wcześniej kontakty dotyczące tej współpracy były na górze, dzisiaj sobie jak chłop z chłopem porozmawialiśmy" - powiedział związkowiec.

Przypomniał, że w maju 2009 r., gdy związkowcy z Sierpnia 80 okupowali biura poselskie posłów PO - domagając się m.in. wzrostu płac w służbie zdrowia i wprowadzenia europejskiej płacy minimalnej - on sam był m.in. w lubelskim biurze ówczesnego posła PO Janusza Palikota.

"To były wtedy konstruktywne rozmowy, wprawdzie telefoniczne, bo (Palikot - PAP) nie mógł dojechać, ale jako jedyny poseł PO powiedział wtedy, że zajmie się sprawą odrabiania L4" - powiedział Kasiński.

Pytany o medialne zapowiedzi Palikota budowy szerokiej lewicowej koalicji, również z Sierpniem 80, Kasiński ocenił, że to bardzo dobry pomysł. "Im więcej nas będzie i odbudujemy prawdziwą lewicę, bo SLD nie jest prawdziwą lewicą, to myślę, że dużo wspólnie zdziałamy" - stwierdził. (PAP)

mtb/ mok/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)