Notowania

wiadomości
19.10.2011 15:47

PAN przedłuża współpracę z Rosją, będą wymiany naukowców

Na kolejne dwa lata przedłużona została współpraca Polskiej Akademii Nauk z trzema rosyjskimi akademiami, zrzeszającymi naukowców. Umowę podpisano w środę w Warszawie podczas Dni Nauki Rosyjskiej w Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz

Na kolejne dwa lata przedłużona została współpraca Polskiej Akademii Nauk z trzema rosyjskimi akademiami, zrzeszającymi naukowców. Umowę podpisano w środę w Warszawie podczas Dni Nauki Rosyjskiej w Polsce.

"W Rosji się bardzo dużo dzieje. Nauka rosyjska bardzo szybko się rozwija. Jest też bardzo zainteresowana współpracą z nami. Przykładem jest zaplanowana na jutro w Warszawie międzynarodowa konferencja poświęcona nanotechnologii. Dostaliśmy z Komisji Europejskiej mandat na organizację tej konferencji pod egidą Unii Europejskiej w ramach polskiej prezydencji. Okazało się, że to znakomita płaszczyzna współpracy z Rosją. Zostaliśmy dosłownie zalani ofertami od uczonych rosyjskich, żeby tam wygłosić znakomite referaty" - powiedział PAP w środę wiceprezes PAN, prof. Andrzej Górski.

Jak powiedział, współpraca polskich naukowców z Rosją, również gdy wchodziła ona w skład ZSRR, była zawsze bardzo dobra.

"Ja sam pamiętam, w latach 80. jeździliśmy do Moskwy i rozwijaliśmy bardzo dobrą współpracę w zakresie przeszczepiania tkanek czy nerek, która to dziedzina stała tam na wysokim poziomie. Dzisiaj istnieje cały system umów o współpracy, poszczególne nasze instytuty mają dobre kontakty z tamtejszymi placówkami. Mój Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej (PAN we Wrocławiu - przyp. PAP) współpracuje ze znakomitym Instytutem Mikrobiologii w Moskwie, gdzie moi młodsi koledzy jeżdżą i wspólnie ubiegamy się o granty. To współpraca na wysokim poziomie, z której jesteśmy bardzo zadowoleni" - podkreślił.

Innym przykładem, który podał, jest nawiązana z inicjatywy strony rosyjskiej współpraca z dużym instytutem, prowadzącym badania w dziedzinie nanotechnologii w Moskwie. "Jego dyrektorem jest skądinąd znana polityczna postać Anatolij Czubajs, który był kiedyś wicepremierem Rosji" - powiedział prof. Górski.

Z kolei wiceprezes Rosyjskiej Akademii Nauk Medycznych prof. Wiktor Tuteljan powiedział PAP, że dla rosyjskiej nauki najważniejsze jest obecnie powiązanie odkryć naukowych z praktycznymi zastosowaniami.

"W naukach medycznych, które ja reprezentuję, kluczowe jest wytworzenie i utrzymywanie łańcucha, łączącego pomysł naukowca z technologią, którą można zastosować w praktyce klinicznej" - powiedział Tuteljan.

Dla Rosji, podobnie jak dla Polski, jego zdaniem ważne jest wykorzystanie potencjału naukowców jako ekspertów dla rozwiązywania problemów społecznych, związanych m.in. z ekonomią czy energetyką.

"I znów użyję przykładu medycznego. Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia, w Rosji i w Polsce 70 proc. przedwczesnych zgonów wywołanych jest chorobami niezakaźnymi. Są to choroby serca i układu krążenia, nowotwory, cukrzyca i przewlekła obturacyjna choroba płuc. Zwalczanie tych chorób lekami i zabiegami chirurgicznymi jest bardzo kosztowne. Tymczasem stosowanie odpowiedniej profilaktyki może dać dużo lepsze efekty, a przy tym jest znacząco tańsze. Wypracowanie metod profilaktycznych i ich wdrożenie to podstawowe wyzwanie współczesnej medycyny" - podkreślił.

Wymiana naukowców pomoże, jak mówił Tuteljan, nie tylko pogłębić wiedzę o wynikach badań obu stron, ale też wymienić się wzajemnymi doświadczeniami na temat innowacyjności i pracy eksperckiej uczonych.

PAN podpisała w środę umowy z Rosyjską Akademią Nauk, z Rosyjską Akademią Nauk Medycznych oraz Rosyjską Akademią Nauk Rolniczych. Zakładają one utrzymanie współpracy. W ubiegłym roku w ramach wcześniejszego porozumienia do Rosji wyjechało na wymianę 105 polskich naukowców. Do Polski natomiast przyjechało 125 Rosjan. Ponadto organizowane są wspólne projekty badawcze i konferencje naukowe. Nowa umowa będzie obowiązywała do końca 2013 r. (PAP)

ula/ agt/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz